Aleksandra Bednarek – pływackie przeprawy open water | część 2
Aleksandra Bednarek – porady pływaczki open water | część 2
Świat open water z Aleksandrą Bednarek. Federacje pływackie z listą kapitanów, obserwatorzy sprawujący rolę sędziego na łodzi oraz kajakarze... bez których nie można planować przepraw... Prezentujemy kolejny odcinek poradnika o tym, jak zdobyć "Potrójną Koronę Oceanów" czyli przeżyć przygodę życia przepływając wpław Kanał Catalina, Kanał La Manche oraz Nowojorski Manhattan dookoła!
Kiedy miałam 17 lat, koleżanka powiedziała mi, że chce przepłynąć wpław Kanał La Manche. Wtedy moja wiedza o pływaniu na wodach otwartych była znikoma. Pomyślałam, że to bardzo ambitny pomysł i powiedziałam, że trzymam za nią kciuki, a jak już przepłynie, to powie mi, co i jak ogarnąć, abym też mogła podjąć to wyzwanie.
Z perspektywy czasu stwierdzam, że właśnie w tamtej chwili zaczęła się moja przygoda z pływaniem na wodach otwartych. Kiedy nasze drogi się rozeszły, mogło się wydawać, że marzenia o La Manche legły w gruzach, ponieważ czułam się trochę zagubiona i nie wiedziałam z kim się skontaktować, aby urzeczywistnić swój plan.
Wierzyłam jednak, że oczekiwane rzeczy często przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach.
Federacje pływackie – moje doświadczenia
Wszystkie przeprawy wchodzące w skład Potrójnej Korony w Pływaniu na wodach otwartych posiadają federacje z listą kapitanów, obserwatorów sprawujących rolę sędziego na łodzi oraz kajakarzy. Kiedy nawiążemy z nimi kontakt, prowadzą nas przez formalności, które musimy spełnić.
Kanał Catalina, Kanał La Manche
W przypadku Cataliny należy kontaktować się z Catalina Channel Swimming Federation (swimcatalina.org), a jeśli chodzi o Kanał La Manche, to z Channel Swimming and Piloting Federation (cspf.co.uk) lub Channel Swimming Association (channelswimmingassociation.com).
Procedura w przypadku obu kanałów wygląda podobnie. Na początku dostaniecie do wyboru listę kapitanów, następnie ustalacie z nimi termin przeprawy i wpłacacie zaliczkę, a na koniec staracie się o członkostwo federacji w roku swojego płynięcia.
Jako wskazówkę wynikającą z mojego doświadczenia sugeruję, aby skontaktować się z kilkoma kapitanami, ponieważ niektórzy oferują bardzo odległe terminy, a innym po prostu się zwalniają, dzięki czemu czas oczekiwania można ograniczyć z 4 lat do 2, a czasami nawet do 1 roku, jeśli poprosicie o wysyłanie informacji dotyczących aktualnych grafików płynięć.
Maraton 20 Bridges Swim
Nieco inaczej jest w przypadku maratonu 20 Bridges Swim wkoło nowojorskiego Manhattanu. Tam często na początku roku kalendarzowego otwierane są zgłoszenia na stronie nyopenwater.org, gdzie trzeba podać swoje dane wraz z doświadczeniem pływackim.
Kiedy zobaczymy, że zostaliśmy zakwalifikowani, należy czekać na dalsze informacje ze strony organizatora, który informuje o zasadach startu obowiązujących w danym roku.
Kto pyta nie błądzi... i popływa
W przypadku każdej ze swoich przepraw ludzie, z którymi się kontaktowałam, wykazali się dużą życzliwością i zrozumieniem. Dlatego nie bójcie się pytać i z nimi korespondować – oni są po to, aby Wam pomóc. Wy pamiętajcie przede wszystkim o dotrzymywaniu terminów wysyłania dokumentów, o które Was poproszą.
Trzymam za Was kciuki, a w razie dodatkowych pytań znajdziecie mnie na Facebooku. Prowadzę stronę Aleksandra Bednarek – Wpław Przez Świat.
Koniecznie zapoznajcie się z pierwszą częścią poradnika oraz trzecią, która pojawi się już pod koniec czerwca na łamach czwartego numeru AQUA SPEED magazyn!