Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aleksandra Bednarek – pływackie przeprawy open water | część 3

2022-08-23
Aleksandra Bednarek – pływackie przeprawy open water | część 3

Aleksandra Bednarek – przeprawa open water | część 3

Każdy pływak, który zamierza rozpocząć przygodę z pływaniem długodystansowym na wodach otwartych, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że znajomość podstaw matematyki i fizyki bardzo ułatwia wybór terminu przeprawy... dlaczego? Odpowiedź w kolejnym i już ostatnim poradniku przygotowanym przez Aleksandrę Bednarek dotyczącym długodystansowych przepraw open water.

 

  • Przelicz budżet przeprawy

Na początku – pieniądze na koncie, które następnie należy podzielić na raty, aby opłacić koszty przeprawy.

  • Oblicz czas płynięcia

Potem trzeba oszacować średni czas płynięcia, uwzględniając występowanie prądów wodnych, dystans do pokonania i naszą średnią prędkość płynięcia.

  • Wylicz przerwy na posiłek

Następnie trzeba liczyć, ile przerw na posiłek potrzeba podczas takiej trasy i co jaki czas chcemy je wykonywać.

Jak widzicie, trochę tego jest, ale... nie martwcie się, ponieważ w tym artykule opiszę różnice i podobieństwa dotyczące przepraw wpław przez wszystkie akweny wodne wchodzące w skład Potrójnej Korony w Pływaniu na Wodach Otwartych.

Wpław przez świat w AQUA SPEED magazyn

Jak przepłynąć Manhattan – 20 Bridges Swim?

Biorąc pod uwagę łatwość płynięcia oraz przygotowań, zdecydowanie należy tutaj wyróżnić maraton dookoła nowojorskiego Manhattanu – 20 Bridges Swim.

Trasa liczy 46,5 km i jest ograniczona dwoma brzegami rzeki East, cieśniny Harlemskiej oraz rzeki Hudson. W związku z tym występujące tam fale zawdzięcza motorówkom, promom oraz startującym i lądującym co chwilę helikopterom. Przez cały czas widoczne są drapacze chmur lub inne znane atrakcje takie jak np. Statua Wolności, przez co ma się poczucie, że płynie się wśród cywilizacji.

Dodatkowo, w wodzie o temperaturze 22°C występują silne prądy sprzyjające pływakom, dlatego pomimo długiego dystansu jesteśmy w stanie pokonać go szybciej niż w przypadku stojącej wody, co można porównać do mojej przeprawy przez Kanał Catalina.

Jak przepłynąć Kanał Catalina?

Pokonałam tam 34 km, startując z plaży w Los Angeles w stronę wyspy Catalina. Cały dystans płynęłam pod długą, oceaniczną falę, przez co mój czas był o równo 5 godzin dłuższy niż w przypadku 20 Bridges Swim. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody, która przy brzegu na przełomie sierpnia/września wynosi 18°C, ponieważ jest tam głębiej, a już ok. 10 km od brzegu następuje zmiana i temp. podnosi się o 23°C.

W przypadku obu tych przepraw z jednej strony asekurowała mnie łódź, na której byli obserwatorzy, sternik oraz osoby z mojej załogi, które motywowały mnie i pilnowały godzin przerw żywieniowych, a z drugiej strony blisko mnie płynął kajakarz, co ułatwiało nawigację. Kiedy płynęłam te dwie przeprawy, dopiero nabierałam doświadczenia i żywiłam się co 30 min bananami oraz batonami węglowodanowymi. Piłam herbatę i napój węglowodanowy. Uległo to jednak zmianie podczas przeprawy przez Kanał La Manche.

Jak przepłynąć Kanał La Manche?

Była to totalnie inna i najtrudniejsza dla mnie przeprawa ze względu na występujące tam prądy, które głównie na samym końcu nie sprzyjają pływakom, a także niską temperaturę wody, wynoszącą 15-18°C w sezonie letnim. Dlatego zapisując się na Kanał La Manche, zawsze trzeba zarezerwować sobie minimum tydzień, w razie gdyby pogoda nagle uległa zmianie i trzeba było chwilę poczekać na dogodne warunki.

Wiedziałam, że moim największym zmartwieniem jest zimno tam występujące, dlatego każdy mój posiłek był ciepły i łatwy do spożycia, aby jak najmniej czasu spędzać, stojąc w miejscu i wychładzając się. Piłam ciepłą herbatę, ciepłe węglowodany i aminokwasy. Jadłam płynną kaszkę dla małych dzieci oraz kisiel malinowy. Tym razem asekurowała mnie jedynie łódź z wysoką burtą, dlatego jedzenie podawano mi w bidonie spuszczanym na linie.

  • Fazy księżyca

Odnosząc się jeszcze do początku poradnika, należy dodać, że znajomość astrofizyki również okazuje się przydatna, ponieważ to, podczas jakiej fazy księżyca będziemy  płynąć, również ma znaczenie dla wielkości oraz szybkości odpływów i przypływów. Jest to bardzo widoczne na Kanale La Manche. Dlatego warto zawsze o tym porozmawiać ze swoim kapitanem, który najlepiej zna te wody i doradzi, jaki termin wybrać.

Jeśli tylko chcielibyście więcej przeczytać o tym, czego możecie się spodziewać na wszystkich tych akwenach, zachęcam do odwiedzenia mojej strony wpławprzezswiat.pl

Dwie pozostałe części poradnika dostępne są po kliknięciu w grafiki poniżej. Przeczytaj wszystkie części poradnika aby przygotować się do swojej pierwszej długodystansowej przeprawy open water!

Aleksandra Bednarek – pływackie przeprawy open water | część 1 | AQUA SPEED magazyn
Aleksandra Bednarek – pływackie przeprawy open water | część 2 | AQUA SPEED magazyn
AQUA SPEED magazyn | numer 2 (4) | 2022 – czasopismo dla kochających wodę
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel