Jak prawidłowo zakładać okulary do pływania?

2020-09-25
Jak prawidłowo zakładać okulary do pływania?

Jak prawidłowo zakładać okulary do pływania? To pytanie nasuwa się każdemu, kto wybiera się popływać w basenie bądź na wodach otwartych. Pływanie na basenie w jeziorze czy morzu bez okularków to dyskomfort spowodowany szczypaniem i podrażnieniem oczu. Jak dobrać okularki tak, aby zabezpieczyć oczy i mieć przyjemność z pływania? Wystarczy zastosować się do poniższych porad.

Okularki pływackie teraz i w przeszłości.

W obecnych czasach okulary pływackie stanowią podstawowy sprzęt każdego pływaka. Już w XIV wieku ludzie szukali sposobu na ochronę oczu i lepszą widoczność pod wodą. Niektóre źródła donoszą, że perscy poławiacze pereł używali wypolerowanych, półprzezroczystych łusek wierzchniej części skorupy żółwia. Tak naprawdę okulary pływackie stały się popularne dopiero w XX wieku. Z początku używano okularów podobnych do gogli motocyklowych. Ich główną wadą było to, że łatwo przeciekały. Zdawały jednak swój egzamin, ponieważ wtedy częściej pływano żabą z głową nad wodą. Nieco później, gdy styl nazywany kraulem zyskał na popularności, dorabiano do gogli parafinowe, a potem gumowe uszczelki pozwalające ochronić oczy przed zamoczeniem. Od 1970 roku, czyli od czasów, gdy basenowa rywalizacja sportowa nabierała coraz większego znaczenia, okulary są dozwolone na zawodach sportowych.

Czy okulary do pływania to konieczność?

Zastanawiający jest jednak fakt, dlaczego ludziom zaczynającym naukę pływania pod okiem trenera zaleca się, aby pływali bez okularów. Oczywiście wielu przyszłych pływaków nie jest z tego zadowolonych, ponieważ znajdujący się w basenie chlor czy sól w morzu i oceanie wysuszają oczy. Skutkiem tego jest odczuwanie dyskomfortu wywołanego pieczeniem, a nawet nadwrażliwością oczu. Taki sposób nauki ma jednak swój cel. Jest nim wyzbycie się paniki w sytuacji, gdy fale morskie zachlapią oczy podczas wakacyjnych kąpieli lub kiedy okularki spadną bądź przeciekną podczas startu na zawodach, co jest odwiecznym problemem wielu osób zaczynających swoją przygodę z pływaniem. Radzimy zatem, jak prawidłowo założyć okulary.

Zakładanie okularów do pływania w sześciu krokach.

Krok I: Istnieje kilka metod zakładania okularków pływackich. Zanim zaczniemy tę czynność, należy sprawdzić, czy naciąg paska jest równy z lewej i z prawej strony. Najprościej to zrobić podczas regulacji długości paska w ten sposób, aby miejsce styku, gdzie wiązany jest pasek od lewego i prawego okularu, znajdowało się pośrodku. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, żadne z oczek nie powinno przeciekać.

Krok II: Sprawdź, czy rozstaw noska jest prawidłowy. Zbyt duży lub zbyt mały powoduje przeciekanie okularów.

Krok III: Kiedy punkt I i II procedury zakładania okularów pływackich mamy już za sobą, należy umieścić je wypukłą stroną na dłoniach w taki sposób, aby prawy okular leżał na prawej dłoni, a lewy na lewej dłoni. Dłonie powinny wtedy znajdować się między paskiem a okularami, ponieważ ma to wpływ na kolejny krok.

Krok IV: Przyłóż okulary do oczu, lekko przyciskając je do twarzy, aby zapewnić lepszą przyczepność.

 Krok V: Trzymaj okularki wewnętrzną częścią dłoni, a zewnętrzną naciągaj pasek na tył głowy.

Krok VI: Ten etap zależy już od indywidualnych preferencji. Dotyczy on umieszczenia paska na głowie. Większość pływaków układa ją trochę ponad połową głowy. Opisana procedura jest najbardziej powszechnym sposobem zakładania okularów pływackich, ponieważ pozwala na dokładne i równomierne nałożenie ich na oczy, co zapobiega przeciekaniu lub spadnięciu. Warto mieć jednak na uwadze jeszcze kilka wskazówek.

Okulary do wody i praktyczne wskazówki ich noszenia.

Wskazówka I: Jeśli masz długie włosy, warto założyć okulary pod czepek i umieścić je nad kitką. Zapobiega to zsuwaniu się ich podczas płynięcia.

Wskazówka II: Jeśli decydujesz się na pływanie w okularach założonych na czepek, ściśnij je na tyle mocno, aby podczas skoku do wody oraz nawrotów nie zsuwały się za każdym razem. Należy jednak pamiętać, aby nie ściskać ich za mocno, ponieważ po dłuższym pływaniu odczuwalny będzie dyskomfort w postaci bólu, a po wyjściu z wody na twarzy ukażą się odciśnięte ślady od okularów i noska.

Wskazówka III: Bez względu na to, czy masz okulary z uszczelką typu gogle, zwykłe startowe czy bez uszczelki typu szwedki, należy je zakładać tak, aby nie nachodziły na czepek. W przeciwnym przypadku okulary przeciekną.

Wskazówka IV: Staraj się nie zadrapywać powłoki wewnątrz okularów, ponieważ to właśnie ona zapobiega parowaniu. Kiedy jednak zostanie uszkodzona, najprostszym i skutecznym sposobem jest wykorzystanie płynu Anti-Fog lub zwyczajne naniesienie śliny na ich wewnętrzną powierzchnię 15 min przed pływaniem.

Życzymy Wam powodzenia podczas pływackiej przygody i oczywiście jak najmniej wody w okularach pływackich.

Autor: Aleksandra Bednarek

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel