Jak wspierać sportowy talent dziecka?
Odkrywanie utalentowanych sportowo dzieciaków to wyzwanie dla trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego i samych rodziców. Jeszcze większym wyzwaniem jest to, aby odkrytego talentu nie zmarnować i cieszyć się nim wspólnie z dzieckiem przez długie lata przygody ze sportem.
Jak odkryć sportowy talent dziecka?
O swoim podejściu do budowania sportowego ducha i teamu opowiada Agata Litwin-Żurad – triathlonistka, założycielka Litwin Triathlon Team, trener koordynator dolnośląskiej Kadry Triathlonu i prezes Stowarzyszenia Litwin Triathlon Elite - klubu szkolącego dzieci i młodzież.
Talenty w triathlonie... Kto i w jaki sposób powinien szukać młodych ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą, że triathlon będzie ich pasją? Jaka jest rola trenerów, nauczycieli WF, rodziców?
Agata Litwin-Żurad: Rolą wszystkich wymienionych osób jest rozmowa z młodymi ludźmi i pokazywanie im palety sportów do wyboru, a gdy tylko „młodzi złapią zajawkę”, to wspieranie ich w dalszym rozwoju.
Znalezienie talentu czy ukształtowanie sportowca to proces, który w przypadku młodych ludzi poprzedzać musi zaangażowanie trenera, mentora, nauczyciela, rodzica.
Bardzo rzadko wygląda to tak, że dzieci budzą się i mówią: „Chcę zostać pływakiem/triathlonistą/olimpijczykiem”.
Warto najpierw podpowiedzieć im, o czym mogą śnić. A co będzie rano – zobaczymy.
Rola trenera w karierze sportowca
Często słyszy się, że młodzi pływacy po ośmiu latach treningów w klubie sportowym zarzucają sport... Są wypaleni. Jak zapalić w nich iskierkę nowej dyscypliny?
AL-Ż: Nie pozwolić, żeby zgaśli.
To na barkach trenera pływania spoczywa zapoznanie zawodnika z możliwościami wykorzystania wypracowanego potencjału. To trener musi wesprzeć wypalającego się zawodnika. Dotyczy to zawodników, którzy już wcześniej niż w 8 klasie nie rokują na medalistów albo mówią, że nie są zainteresowani kontynuacją pływania.
Zawodnik, który zostawił tak wiele serca i życia w basenie, nie może być na siłę trzymany przy pływaniu i pozbawiany alternatyw. Powinien zostać zainspirowany i poinstruowany przez trenera pływania, „co robić dalej”
Pływanie w triathlonie, Kolarstwo a triathlon, Bieganie w triathlonie – przeczytaj poradniki Roberta Filipiaka, Wojciecha Pożarlika i Jakuba Kimmera
Pływanie jako "baza" w triathlonie...
Jak przekonać młodzież, że pływanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, przyszłość – również tę potencjalnie sportową?
AL-Ż: Warto pokazać im te dyscypliny, które mogą trenować potem, gdy kariera pływacka minie. Należy wytłumaczyć, jak mocno rozwija pływanie i jak silnym fundamentem do każdej innej dyscypliny jest wypracowana wydolność.
Co motywuje młodych ludzi, dzieciaki do trenowania?
AL-Ż: Za ambitnymi celami musi stać dobra zabawa.
Czym kierować się przy wyborze sportu dla dziecka? – przeczytaj poradnik Anny Guzowskiej – wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski i członkini kadry narodowej w Teakwondo Olimpijskim a od niedawna triathlonistki.
Jak zbudować team sportowy?
Zdradź nam patent na zbudowanie fajnego teamu sportowego...
AL-Ż: Potrzebny jest ambitny mentor. Ktoś autentyczny, zaangażowany i szczery. Potem sprawcie, żeby team przyciągał – atmosferą, celami... Zawodnicy przyjdą tam, gdzie będą się czuli po pierwsze dobrze – zostaną zobaczeni i docenieni – i tam, gdzie będą mogli się rozwijać.
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Agata Litwin-Żurad