Jak wybrać okulary do pływania i wygrywania!
Zawody open water czy rywalizacja triathlonowa to nie jest najlepszy moment, aby testować okularki do pływania. Zawodnik musi mieć do dyspozycji sprawdzone i idealnie dopasowane akcesoria, aby... skupić się na przyjemności pływania i wygrywania! Rozmowa z Mateuszem Matusiakiem – triathlonistą, sportowcem, animatorem wydarzeń sportowych w klubie SNG Wild Ducks.
Jak wybrać okulary do pływania?
Jak wybrać okulary do pływania open water, podczas triathlonu czy na basenie?
Mateusz Matusiak: Ja osobiście przy wyborze okularów do treningów kieruję się przede wszystkim wygodą i komfortem. Podczas zawodów oraz treningów często z tego komfortu wychodzimy, więc niech chociaż okulary będą wygodne [uśmiech].
Pierwsza i chyba najstarsza metoda doboru okularów polega na przyłożeniu ich samych bez przepaski do twarzy, aby zobaczyć, czy pasują i się trzymają.
- Jeśli posiadają wymienne noski, to oczywiście próbujemy na każdym nosku, a jeśli nie, to pozostaje przymiarka kilku modeli tzw. „lanych” okularów.
- Przy pływaniu open water oczywiście obowiązują te same zasady, a dodatkowo istotną rolę odgrywa pole widzenia w okularach. Byłoby świetnie, gdyby to były szkła fotochromatyczne – mamy wtedy problem z głowy, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Mianowicie przy słonecznej aurze okulary się do tego słońca dostosują – ta opcja jest zapewne wygodniejsza i pewniejsza przy zmiennej pogodzie, np. podczas pływania długiego dystansu, kiedy to naświetlenie słoneczne się zmienia w trakcie zawodów.
W Polsce możemy się z tym spotkać chociażby w słynnym Malborku, gdzie start dystansu długiego (IM) rozpoczyna się o godzinie 6:00, kiedy panuje jeszcze niemalże zmrok, a o 6:30 już może nas zaskoczyć ostre poranne słoneczko [uśmiech].
Okularki do pływania open water?
Co może się wydarzyć z okularkami podczas startu w ramach zawodów open water/triathlonowych?
MM: Podczas triathlonu na etapie pływackim może się wydarzyć wiele niespodziewanych rzeczy w kilku kluczowych momentach.
- Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to tak jak odpowiedziałem wcześniej, podczas długich dystansów 3800 m lub więcej (Ultratriathlon) zapewne może się ono zmienić, gdyż trwa od około 50 minut do nawet kilku godzin podczas najdłuższych tras.
- Zapewne przy dłuższych dystansach, ale również średnich będzie też miał znaczenie system antifog, który uchroni nasze okulary przed parowaniem pod wpływem zmieniającej się temperatury ciała podczas pływania. Zaparowane okulary w triathlonie zapewne nie pomogą w po prawnej nawigacji, co może spowodować nadmierny dystans podczas tego etapu.
- Dobra opaska z łatwym i szybkim systemem regulacji na 100% będzie przydatna podczas nieszczęsnego zdjęcia okularów przez innego zawodnika podczas tzw. „pralki”, czyli wspólnego startu zawodników w wodzie otwartej, ale nie tylko.
Większość zawodów w Polsce jest rozgrywanych z tzw. „rolling start”, czyli startu kilku zawodników w odstępach kilkusekun dowych. Pozwala to uniknąć „pralki”, ale mamy też tzw. „wąskie gardła” przy bojach nawrotowych, gdzie również może dojść do przypadkowego ściągnięcia okularów przez innego zawodnika.
Według mnie taki prosty system zakładania okularów jest w tych momentach również istotny.
Sprawdź okularki przed startem!
Na co zwrócić uwagę, dobierając okularki do swoich indywidualnych potrzeb?
MM: Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy są dla nas wygodne [uśmiech]. Obecnie wiele osób, zanim kupi jakikolwiek produkt, to... zadaje pytanie na specjalistycznych forach. Według mnie produkt trzeba sprawdzić. Okularki inaczej będą się zachowywały w sklepie, kiedy je założymy, a inaczej, gdy wejdziemy do wody na pierwszy i kolejny trening.
Czy dystans, jaki ma przepłynąć pływak/triathlonista, ma znaczenie przy dobieraniu okularów? Czy jest możliwość przewidzenia wszystkich problemów przed startem?
MM: Tak jak już wspomniałem przy pierwszym pytaniu – w przypadku krótszych dystansów możemy mniej więcej ocenić np. pogodę, jaka może nas zastać, natomiast przy dłuższym pływaniu już tego nie do konamy, dlatego np. okulary fotochromatyczne mogą być idealnym rozwiązaniem.
Trening i zawody open water
Czy trenujesz i startujesz w tych samych okularkach? Czy masz okularki przeznaczone do startów w zawodach i do treningów? Co jaki czas wymieniasz sprzęt i z jakiego powodu?
MM: Tak, ja startuję w tym samym modelu, co trenuję. Żebyśmy mieli jasność, to mam kilka sztuk tych samych modeli okularów i po prostu w jednych trenuję, a świeżutkie nóweczki czekają na swoją kolej na zawodach.
Okularki – głównie te treningowe – wymieniam w momencie kiedy powłoka na soczewkach „zużyje” się do tego stopnia, że antifog nie będzie już działał [uśmiech]. Te do startów kupuję jedne na sezon startowy, a startuję wiele razy w sezonie. Natomiast do treningów kupuję dwie pary na sezon przygotowawczy plus jeden spray antifog.
--------
Mateusz Matusiak to znana w Łodzi postać – sportowiec, triathlonista, animator wydarzeń sportowych spod znaku SNG Wild Ducks, czyli grupy sportowców amatorów skupionych wokół obiektu Stacja Nowa Gdynia.
Recenzja okularów VORTEX MIRROR oraz fotochromowych FALCON PHOTOCHROMIC przygotowana przez Mateusza dostępna jest również w nowym numerze AQUA SPEED magazyn!