Jaki strój na basen dla mężczyzn wybrać?
Wydawałoby się, że dylematy związane z wyborem stroju kąpielowego dotyczą głównie kobiet, tymczasem oferta szortów i kąpielówek dla panów nieustannie się powiększa, zmuszając także ich do zastanowienia się nad fasonem, kolorystyką czy obowiązującą modą. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju outfitów, również na basenie można postawić na klasykę lub... zaszaleć! Jaki zatem strój na basen może wybrać mężczyzna?
Podstawowe kroje męskich strojów kąpielowych
Najpopularniejsze fasony strojów na basen dla mężczyzn obejmują klasyczne slipy i spodenki (dopasowane, przypominające bieliznę), bermudy i ich przeciwieństwo, czyli... stringi.
- Slipki — to najczęściej spotykany rodzaj męskich kąpielówek. Dość głębokie wycięcia po bokach optycznie wydłużają nogi. Slipy kąpielowe krojem przypominają typową męską bieliznę. Właściwie dobrane, dobrze przylegają do ciała (dzięki elastycznym dzianinom, z których zazwyczaj są uszyte), nie krępując ruchów i nie powodując ryzyka zsunięcia – nawet w czasie skoków do wody.
- Spodenki — są ściśle dopasowane do ciała, o kroju zbliżonym do bokserek bieliźnianych. Przedłużone nogawki w całości zakrywają pośladki. Ten typ stroju optycznie skraca nogi — sprawdza się najlepiej w przypadku wysokiej sylwetki, nie zaburzając znacząco jej proporcji. Oprócz slipek, spodenki są chyba najchętniej wybieranym rodzajem kąpielówek przez panów w krajach europejskich.
- Bermudy (szorty kąpielowe) — luźne spodenki, których nogawki sięgają połowy uda, czasem do kolan. Zależnie od fasonu, mogą być nieco bardziej przylegające lub zupełnie luźne (z dodatkowym sznurkiem ściągającym w pasie po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie gumki). Wybierane często jako ubiór na plażę lub inne otwarte akweny. W niektórych krajach (np. w USA) bermudy są uniwersalnym, męskim strojem kąpielowym. Na większości basenów w Polsce ich noszenie jest niedozwolone.
- Stringi — w męskim wydaniu widywane na kąpieliskach najrzadziej spośród wszystkich rodzajów kąpielówek, choć mają swoich zwolenników. Opcja ta doskonale podkreśla nienaganną, atletyczną sylwetkę, jednak nosząc stringi, trzeba się pogodzić z pewną niewygodą oraz „niestabilnością” stroju w trakcie bardziej dynamicznych ewolucji w wodzie. Warto się też upewnić, czy regulamin kąpieliska nie zabrania noszenia skąpej bielizny. Na basenach w Polsce stringi są zazwyczaj niedozwolone.
Przykładowe męskie stroje kąpielowe – szorty pływackie do połowy i spodenki pływackie typu jammer.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kąpielówek męskich?
Co jeszcze, oprócz fasonu, warto brać pod uwagę przy wyborze stroju na basen dla mężczyzn? Istotne są właściwości materiału, nie bez znaczenia jest kolor kąpielówek, ale także – uwaga – regulamin kąpieliska oraz… panujące w danym miejscu (kraju) zwyczaje.
- Materiał — warto, aby był szybkoschnący i o podwyższonej odporności na działanie chloru (jeżeli kąpielówki mają być wykorzystywane głównie na basenie) lub promieni UV (jeżeli strój ma być wykorzystywany przede wszystkim w naturalnych warunkach).
- Kolor — w doborze koloru męskiego stroju na basen istnieje pełna dowolność z zastrzeżeniem, że niektóre z jasnych kąpielówek, np. białe, beżowe, czy jasnożółte, po zamoczeniu stają się nieco przejrzyste, co może być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku dopasowanych fasonów.
- Regulamin i zwyczaje — rzecz może nie wydawać się oczywista, ale niektóre kraje (lub nawet konkretne pływalnie) mają dość restrykcyjne obostrzenia w zakresie obowiązujących strojów, więc jeżeli zakup kąpielówek planowany jest tuż przed dalekim urlopem, warto zapoznać się wcześniej ze zwyczajami, jakie panują na pływalniach lub odkrytych kąpieliskach danego kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Do najczęściej regulowanych kwestii należą:
- długość nogawek (nie mogą one sięgać niżej, niż do połowy uda, chyba że jesteśmy w USA);
- rodzaj kąpielówek (niektóre pływalnie tolerują jedynie stroje przylegające do ciała);
- obecność kieszeni (zazwyczaj kąpielówki nie mogą ich posiadać).
Oto kilka uniwersalnych porad, które – być może – przybliżą panów do wyboru właściwego stroju kąpielowego na basen i pozwolą uniknąć krępujących wpadek…
- Ciemna kolorystyka — w przypadku mody kąpielowej ciemny kolor dodaje pewności siebie, minimalizując ryzyko ewentualnych prześwitów po zamoczeniu dzianiny. Poza tym granat, czerń czy antracyt to uniwersalna klasyka, która zawsze jest na czasie.
- Odpowiednia dzianina — kupując strój kąpielowy, warto zapoznać się z metką i upewnić, że wybranych kąpielówek można… używać w wodzie! Swego czasu sporym echem w kręgach modowych odbiła się informacja umieszczona na metce kostiumu kąpielowego znanej marki odzieżowej, mówiąca o tym, że… ów kostium nie może mieć kontaktu z chlorem i słoną wodą.
- Klasyka zawsze modna — gdy trudno zdecydować, jaki strój na basen wybrać, najlepiej postawić na proste szorty kąpielowe, spodenki lub męskie kąpielówki w neutralnym, ciemnym kolorze — one nigdy nie wychodzą z mody (w przeciwieństwie do ekstrawaganckich, skąpych strojów, w nietypowych barwach i/lub z dodatkowymi ozdobnikami, które służą zwykle najwyżej jeden sezon).
- Bielizna to nie kąpielówki — zwłaszcza w przypadku męskich kąpielówek okazja kusi, ponieważ slipki kąpielowe mają niemal identyczny fason, jak te bieliźniane, a spodenki do kąpieli przypominają bokserki. Jednak różnica jest widoczna! I o ile obsługa kąpieliska czy basenu może nie zwrócić uwagi przy wejściu na nieodpowiedni strój, o tyle próba zanurzenia się w wodzie w bieliźnie zapewne skończy się fiaskiem.
***
Najlepszy strój na basen dla mężczyzn to ten, w którym się wygodnie pływa, który szybko schnie i wykonany jest z materiału chloroodpornego. Musi spełniać indywidualne potrzeby i upodobania użytkownika, ale również wymogi kąpieliska, na którym jest używany. Dobrze sprawdzają się uniwersalne modele – w neutralnych, ciemnych barwach o „bezpiecznym”, przylegającym do ciała kroju.