Jakie okulary do pływania wybrać – przegląd modeli

2019-09-25
Jakie okulary do pływania wybrać – przegląd modeli

Dobrze dobrane okulary pływackie zapewniają skuteczną ochronę oczom i znacząco zwiększają komfort pływania. Przyjrzyjmy się dostępnym obecnie na rynku modelom i zastanówmy, jakie okulary do pływania wybrać.

W czasie pływania oczy narażone są m.in. na podrażnienie chlorem, kontakt z bakteriami i w efekcie – także na choroby, takie jak chociażby zapalenie spojówek. Okulary pływackie powinny więc należeć do podstawowego wyposażenia każdego pływaka. Na co zatem zwracać szczególną uwagę, wybierając okulary do pływania, żeby wybrać dobrze?

Wybór okularów do pływania – na co zwrócić uwagę?

Dobrze dobrane okulary do pływania nie mogą uciskać, zsuwać się ani przeciekać. Zastanawiając się, jakie okulary wybrać, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy okulary są właściwie dopasowane do wielkości i kształtu głowy oraz materiał, z którego są wykonane. Warto by okulary były wyposażone m.in. w uszczelki z nietoksycznego i elastycznego silikonu, który gwarantuje ich wysoką wytrzymałość i długą żywotność oraz minimalny ucisk i dobre dopasowanie do twarzy.

Okulary do pływania powinny być wyposażone w dobrą regulację, która jest możliwa m.in. dzięki plastikowym elementom znajdującym się na pasku (umieszczone są albo tuż przy szkiełkach, albo na środku paska).

W ofercie rynkowej można znaleźć zarówno okulary regulowane, mające często wymienne noski, jak i jednobryłowe, w których szkła połączone są ze sobą za pomocą elastycznego mostka.

Jednobryłowe okulary pływackie z czarnymi uszczelkami i czerwono-pomarańczowymi soczewkami

Jednobryłowe okulary pływackie Blade Mirror do pływania wyczynowego, wyposażone w wydłużone, miękkie uszczelki

Okulary do pływania mogą mieć różnego rodzaju szkła.

  • Szkła przejrzyste – najbardziej popularne, stosowane zwykle na basenach zamkniętych. Wyróżniają się największą przejrzystością.
  • Szkła kolorowe – często pojawiają się w okularach dla dzieci, które cenią je za atrakcyjny i wyróżniający się wygląd. Zapewniają nieco niższą widoczność niż szkła przejrzyste. Mogą w nieznacznym stopniu redukować odbicia światła.
  • Szkła lustrzane – gwarantują dobrą widoczność oraz wysoki poziom ochrony przed odbiciami i refleksami świetlnymi. Lustrzana powłoka nadaje okularom atrakcyjny wygląd.
  • Szkła przyciemniane – redukując jasność odblasków słonecznych, świetnie sprawdzają się podczas pływania m.in. w otwartych zbiornikach wodnych.
  • Szkła korekcyjne – szkła specjalne, przeznaczone dla osób z wadami wzroku. Okulary wyposażone w ten rodzaj szkieł są spersonalizowane, a moc szkieł dla każdego oka może być inna.
  • Szkła z polaryzacją – najskuteczniej ze wszystkich rodzajów szkieł redukują uciążliwy dla oczu efekt refleksów świetlnych powstających na wodzie.

Zastanawiając się, jakie okulary do pływania wybrać, warto postawić na takie, których soczewki wykonane są z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania poliwęglanu (materiał ten zapewnia też wysoką widoczność) oraz koniecznie takie, które wyposażone są w filtr UV.

Warto wybrać okulary do pływania, które mają uszczelkę wykonaną z silikonu gwarantującego bardzo dobre dopasowanie do twarzy. Silikon wyróżnia zdolność powrotu do pierwotnego kształtu oraz to, że nie powoduje uczuleń ani podrażnień.

Ważną rolę odgrywa też nosekźle dopasowany może wywoływać ból nosa. Do wyboru są noski wymienne i noski stałe, które są elastyczne i podczas noszenia okularów do pewnego stopnia dostosowują się do kształtu nosa. Noski wymienne dostępne są zwykle w kilku rozmiarach, spośród których można wybrać najbardziej pasujący do twarzy. Wśród nosków wymiennych mamy z kolei noski niższe i wyższe, w których jest nieco więcej miejsca na nos. Z kolei noski w szwedkach mogą mieć formę sznurka i gumki.

Wybierając okulary w sklepie, przymierza się kilka par i decyduje na te, które dobrze utrzymują się w oczodole i odpowiednio przysysają. Tak dobrane okulary nie przeciekają podczas pływania. Przymierzając okulary pływackie, należy przycisnąć je do oczodołów i wycisnąć powietrze spod otoczek gumowych. Jeśli okulary są przyssane i nie odpadają przez kilka sekund, istnieje spora szansa, że będą one dobrze leżały także pod wodą.

Rodzaje okularów do pływania – przegląd modeli

Przed wyborem konkretnego rodzaju okularów do pływania, warto zastanowić się, jak często mają być używane oraz jaki jest poziom umiejętności pływackich osoby, która ma z nich korzystać. Początkujący pływacy powinni postawić na wygodne okulary miękkie, natomiast pływacy zaawansowani, pływający dużo i często, raczej na okulary półtwarde. Okulary twarde, profesjonalne (tzw. szwedki) używane są przede wszystkim w trakcie zawodów pływackich.

Okulary miękkie

Przeznaczone dla amatorów i początkujących pływaków oraz dzieci, z powodzeniem mogą być wykorzystywane także przez osoby bardziej zaawansowane. Wyposażone są w obwódkę z grubej warstwy gumy lub silikonu, która zapobiega wpijaniu się okularów w oczodoły. Są to okulary najwygodniejsze, bardzo elastyczne, które dobrze dopasowują się do twarzy i szczelnie do niej przylegają.

Miękkie, silikonowe okulary pływackie dla początkujących pływaków

Okulary pływackie X-PRO o szerokim polu widzenia, wykonane z niezwykle miękkiego, elastycznego i nietoksycznego silikonu

Okulary półtwarde

Obwódka silikonowa jest tu węższa, a okulary z racji tego, że ich korpus jest wykonany z twardego tworzywa, są nieco sztywniejsze niż okulary miękkie. Mocniej czuje się je też na twarzy. Przeznaczone są dla zaawansowanych pływaków. Gwarantują szerszy kąt widzenia, a odległość między szkłami można dopasować za pomocą wymiennego bądź regulowanego noska.

Półtwarde okulary do pływania dla profesjonalnych pływaków

Okulary do pływania Rapid Mirror z wymiennym noskiem oraz wygodną w użyciu tylną klamrą regulującą pasek quickFit

Okulary twarde (profesjonalne, tzw. szwedki)

Okulary pływackie przeznaczone dla profesjonalistów pływających wyczynowo. Są sztywne i praktycznie nie mają miękkich uszczelek, a co za tym idzie, właściwie nie przysysają się do oczodołu, co sprawdza się m.in. na zawodach sportowych.

Twarde okulary do pływania, tzw. szwedki

Okulary Blast wyścigowe okularki pływackie o wyjątkowo niskim profilu soczewek zapewniającym doskonałe właściwości hydrodynamiczne.

Na rynku dostępne są także gogle do pływania, których, niewątpliwą zaletą jest szerokie pole widzenia oraz to, że zakrywają zatoki, które negatywnie reagują na zimno podczas np.zimowego pływania.

Gogle pływackie Corsa – okulary panoramiczne o zwiększonym, w stosunku do okularów klasycznych, polu widzenia

Gogle pływackie Corsa – okulary panoramiczne o zwiększonym, w stosunku do okularów klasycznych, polu widzenia.

Oddzielną kategorię okularów do pływania stanowią okulary dla dzieci. Mają one mniejsze szkła i rozmiary dopasowane do dziecięcych twarzy. U dzieci sprawdzają się okulary miękkie, wygodne i komfortowe w użytkowaniu, a także gwarantujące szerokie pole widzenia maski do pływania. Okulary pływackie dla dzieci dostępne są w wielu kolorach, co czyni je atrakcyjnymi dla małych pływaków i zachęca do ich używania podczas pływania.

Okulary do pływania dla dzieci w kolorze niebieskim

Okulary do pływania dla dzieci Pacific Jr z elastycznymi, odpornymi na uszkodzenia i dopasowującymi się do kształtu twarzy soczewkami z filtrem UV

***

Zastanawiając się, jakie okulary do pływania wybrać, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ich właściwe dopasowanie. Gdy przymierzymy okulary i znajdziemy te idealnie pasujące, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Od niego zależy bowiem zarówno to, jaki rodzaj szkieł należy wybrać oraz to, czy lepszym wyborem będą okulary miękkie do rekreacyjnego pływania, okulary półtwarde, gdy pływa się dość często i intensywnie, czy może raczej okulary do pływania szwedki dla zawodowców. To, jaki model się wybiera, zależy również od zasobności portfela oraz indywidualnych potrzeb i upodobań. Oferta jest obecnie dość szeroka, co gwarantuje znalezienie optymalnego rozwiązania.

Pływacka przygoda z AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

pixel