Jakie płetwy do snorkelingu wybrać – praktyczny poradnik
Snorkeling może być pierwszym krokiem do nurkowania na większych głębokościach. Może też pozostać dla wielu osób świetnym sposobem na zwiedzanie atrakcyjnego świata tuż pod powierzchnią wody – tym bardziej, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani żadnych skomplikowanych umiejętności. Podstawowym wyposażeniem są w tym przypadku płetwy do pływania i maska z fajką. O tym, jakie płetwy do snorkelingu są najlepsze, decyduje indywidualne dopasowanie ich do potrzeb i preferencji danej osoby.
Snorkeling — jak zacząć tę przygodę
Snorkeling oznacza pływanie w zanurzeniu na niewielkich głębokościach, zazwyczaj tuż pod taflą wody. Ogromną zaletą tej aktywności jest jej dostępność. Nie jest wymagane ukończenie specjalistycznego kursu, ani nawet dobra umiejętność pływania, choć ta ostatnia oczywiście pomaga. Zaczynając przygodę ze snorkelingiem, wystarczy zakupić podstawowy sprzęt do nurkowania.
Sprzęt do snorkelingu obejmujący płetwy do pływania oraz maskę (najlepsza w tym wypadku jest pełnotwarzowa albo panoramiczna) i fajkę można nabywać pojedynczo lub w zestawach.
Nurkowanie na niewielkich głębokościach jest bezpieczne absolutnie dla każdego i – co ciekawe – świetnie radzą sobie z nim nawet te osoby, które czują lęk przed zanurzeniem. Snorkeling to aktywność polecana również dla dzieci.
Płetwy do pływania — co warto wiedzieć przed zakupem
Pierwszym krokiem przed zakupem sprzętu jest rozpoznanie własnych potrzeb, bo od nich zależy to, jaki model płetw należy dla siebie wybrać. A płetwy dostępne są w dwóch podstawowych kategoriach: treningowe i do nurkowania (we wszystkich jego odmianach). Zakup płetw powinien być również uzależniony od kondycji fizycznej pływaka, ponieważ niektóre z nich, na przykład płetwy do szybkiego pływania (z dłuższym piórem i znacznie sztywniejsze) wymagają od nurka dość dobrej kondycji fizycznej.
Wszystkie płetwy dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, który w tym przypadku ma znaczenie czysto estetyczne. Płetwy w jaskrawych barwach (żółty, limonka) zazwyczaj lepiej prezentują się na zdjęciach.
Przegląd podstawowych rodzajów płetw do pływania
Możliwości wyboru właściwych płetw jest wiele. Należy pamiętać, że w wodzie stanowią one przedłużenie nóg i właściwie pełnią swoją funkcję tylko pod warunkiem prawidłowego ich dobrania do stopy i celu, jaki pływak chce osiągnąć. A tych jest sporo — dzięki płetwom można płynąć szybciej, odciążyć mięśnie przy długotrwałym treningu, można łatwiej poruszać się w wodzie oraz sprawniej wykonywać manewry.
Niestety, nie istnieje uniwersalny rodzaj sprzętu, który umożliwiałby osiągnięcie wszystkich tych celów jednocześnie. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając płetwy do pływania?
Płetwy do snorkelingu — na jakie parametry zwrócić uwagę?
W tym przypadku decydującą kwestią powinna być ocena własnych umiejętności. Do snorkelingu polecane są najczęściej płetwy kaloszowe, ze względu na ich dobre przyleganie do stopy. Pozostałe parametry (jak długość czy twardość pióra) powinny być dopasowane do umiejętności i kondycji użytkownika. Do zwiedzania podwodnych atrakcji na niewielkiej głębokości można wykorzystać w zasadzie każdy rodzaj płetw, może z wyjątkiem długiego, twardego pióra, które przeznaczone jest typowo do rozwijania dużych prędkości pod wodą.
Płetwy sprawdzające się na niewielkich głębokościach – szersza i krótsza (nie męczy szybko mięśni, pozwalając na komfortowe zwiedzanie podwodnego świata) oraz dłuższa i twardsza (płetwa do szybkiego pływania, wymagająca większej siły mięśni)
- Sposób mocowania
Płetwy kaloszowe zakładane są bezpośrednio na gołą stopę. Przylegają do niej na całej długości, więc ten rodzaj płetw musi być wyjątkowo starannie dobrany rozmiarem, aby uniknąć ich zsuwania się w wodzie. Najczęściej stosowane są do snorkelingu, freedivingu lub treningu na basenie. Polecane są również dla dzieci.
Płetwy paskowe są wsuwane na przednią część stopy i przytrzymywane paskiem. Co ważniejsze, zakłada się je na buty do nurkowania (konieczność dodatkowego zakupu). Dzięki regulowanemu paskowi nie jest tu wymagane precyzyjne dobieranie rozmiaru. Wykorzystuje się je do nurkowania na większych głębokościach.
- Długość płetw
Krótkie płetwy polecane są osobom początkującym lub pływającym tylko okazjonalnie. Pozwalają one nauczyć się prawidłowego, podstawowego ruchu nóg w płetwach.
Płetwy długie natomiast są przeznaczone dla doświadczonych nurków. Wymagają również nieco innej techniki pływania (ruch wykonywany całą nogą – od biodra), która bardziej obciąża mięśnie i wymaga dobrej kondycji fizycznej.
- Twardość płetw
Jeśli komuś zależy na osiągach, powinien postawić na twarde płetwy do szybkiego pływania. Modele takie przeznaczone są głównie dla doświadczonych nurków, ze względu na znacznie większe obciążenie mięśni nóg podczas pływania. Umożliwiają one szybkie pokonywanie dystansu, ale pogarszają nieco zwrotność pływaka.
Miękkie płetwy dają możliwość swobodnego podziwiania widoków. Polecane są dla amatorów snorkelingu, osób początkujących, oraz wszystkich nurkujących rekreacyjnie. Dzięki nim nie można osiągnąć co prawda zawrotnych prędkości, ale pozwalają swobodnie pływać i cieszyć się podwodnym krajobrazem oraz – co ważniejsze – umożliwiają sprawne manewrowanie pod wodą, zapewniając nurkowi większą zwrotność.
Osoby, których oczekiwań nie spełniają dwa podstawowe rodzaje płetw do pływania, mogą pokusić się o znalezienie pośredniego rozwiązania — płetw średnio twardych — łączących w sobie niektóre cechy modeli twardych i niektóre właściwości modeli miękkich.
Dodatkowe akcesoria przydatne podczas nurkowania
Potrzebnym zakupem może być również pianka albo koszulka do snorkelingu.
Ze względu na specyfikę tej aktywności, należy bowiem zabezpieczyć się przed… słonecznymi oparzeniami pleców, na które narażony jest nurek pływający tuż pod taflą wody. W zanurzeniu na większych głębokościach lub w chłodniejszych akwenach przydatna może okazać się natomiast pianka przedłużająca czas komfortowego pobytu w wodzie.