Jednoczęściowe stroje kąpielowe - Jak dopasować strój na basen do sylwetki
Jednoczęściowy kostium kąpielowy, jak każdy strój na basen, powinien być uszyty z elastycznej, szybkoschnącej, odpornej na chlor dzianiny. Musi być wygodny, zapewniać swobodę ruchu, a do tego… ukrywać mankamenty sylwetki i/lub podkreślać jej atuty. Jak dopasować jednoczęściowy strój kąpielowy do figury?
Liczy się krój, kolor, deseń i ozdobniki, choć tych powinno być niewiele w stroju na basen. Cała sztuka w odpowiednim zestawieniu cech kostiumu z cechami sylwetki…
Strój kąpielowy jednoczęściowy – jasny, ciemny czy we wzorki?
Warto trzymać się sprawdzonej zasady. Barwy ciemne, matowe zwykle nieco wyszczuplają, natomiast jasne, nasycone, błyszczące raczej dodają wizualnie objętości. Jeżeli zatem chce się co nieco ukryć, lepiej postawić na kostium kąpielowy w kolorze czarnym, granatowym, brązowym albo np. na ciemny fiolet lub bordo. Gdy celem jest uwydatnienie wybranych części ciała, sprawdzają się żywe, neonowe barwy.
Częstym „wybiegiem” jest modelowanie sylwetki poprzez kolory o różnych właściwościach. Kobietom, które chciałyby zbliżyć się do idealnych proporcji klepsydry, z pewnością pomoże strój na basen ciemny w talii i jasnokolorowy w biuście i/lub w biodrach. Sposobem na optyczne odjęcie centymetrów jest także kolorystyczne „dzielenie figury” w pionie, czyli zastosowanie na bokach kostiumu innego odcienia niż na środku.
Również desenie mogą wizualnie zwężać, poszerzać, skracać czy wydłużać. Obszary, na których chce się skupiać wzrok innych (aby odwrócić uwagę od mankamentów sylwetki), powinny być „ubrane w jakiś intensywny wzór”. Trzeba jednak wiedzieć, że różne kształty różnie działają. Pasy poziome poszerzają, pionowe wydłużają, skośne (idące ku środkowi ciała) wyszczuplają. Efekt ten może się zmieniać zależnie od szerokości tych pasów i tego, z czym się je zestawia. Podobnie jest z innymi printami. Kratka kratce nierówna, grochów czy kwiatów też nie można jednoznacznie skategoryzować. Ogólnie duże wzory nie są zalecane „dużym” osobom, ale jeśli są one rozmieszczone np. tylko wzdłuż środkowej części tułowia, także mogą korzystnie wpływać na wygląd sylwetki.
Kostium pływacki wysmuklający sylwetkę dzięki pionowemu rozmieszczeniu wzoru i przykryciu „boczków” pod gładką, ciemną tkaniną. |
Jaki kostium do pływania na mały, a jaki na duży biust?
Większość jednoczęściowych strojów kąpielowych świetnie leży na niewielkim biuście. Wszystko dobrze przylega, nie wymaga usztywnień i podtrzymywania piersi. Dodatkowo można sobie „poszaleć” z dekoltami. Nawet te głębokie pozostają wygodne podczas pływania i pięknie się prezentują. Jeżeli panie z małym biustem chcą odwrócić od niego uwagę, mogą w stroju na basen eksponować plecy lub wybrać kostium kąpielowy, który wizualnie powiększa piersi (jaskrawym, „wychodzącym do przodu” kolorem czy „trójwymiarowym” wzorem).
Jednoczęściowy kostium kąpielowy z głębokim dekoltem z tyłu i z przodu, ładnie eksponujący biust. |
Panie z dużym biustem mają większy problem w doborze stroju jednoczęściowego kąpielowego, który jest wygodny podczas pływania i jednocześnie ładnie eksponuje piersi. Kostium musi „ujarzmić” większy biust i utrzymywać go (także podczas intensywnego pływania) w jednym miejscu. Sprawdzają się w takim przypadku miseczki, mocne, szerokie i/lub skrzyżne ramiączka.
Wygodny strój na basen, zapewniający swobodę ruchów, dobrze trzymający biust. |
Co wybrać na zbyt wąskie, a co na za szerokie biodra?
Choć nie istnieje coś takiego, jak zbyt szerokie biodra u kobiety (jeśli ma ona proporcjonalnie węższą talię), wielu paniom zależy na ich wyszczupleniu. Najlepszy jednoczęściowy kostium kąpielowy w tej sytuacji to ten, który optycznie zwęża sylwetkę na poziomie bioder. Efekt taki dają m.in. ciemne boki kostiumu na całej jego długości lub ozdobne lamówki „sugerujące” pożądany kształt sylwetki.
Jednoczęściowy strój kąpielowy wysmuklający optycznie sylwetkę i zwężający biodra. |
Szerokie biodra doskonale „czują się” również w strojach kąpielowych jednoczęściowych z nogawkami, które idealnie maskują, co trzeba (również masywniejsze uda). Jeśli do tego górna część kostiumu przyciąga uwagę (odważnym krojem czy intensywnym kolorem), efekt „zniknięcia” za dużych bioder murowany!
Jednoczęściowy strój na basen z nogawkami zakrywającymi/wyszczuplającymi biodra. |
Gdy z kolei „bioder brak” (w przypadku chłopięcych sylwetek bez wcięcia w talii), panie przy pomocy dobrze dobranego kostiumu mogą te biodra i kobiecą talię zyskać! Wszystko dzięki trikom optycznym i strojom kąpielowym modelującym figurę tak, by nadać jej odpowiednie proporcje grą kolorów, kształtów, wzorów…
Jednoczęściowy strój kąpielowy, który – dzięki wyprofilowanym zdobieniom – nadaje kobiece proporcje sylwetkom chłopięcym. |
Prostym, chłopięcym sylwetkom u pań dobrze robi także asymetria w strojach kąpielowych (zarówno w ich kroju, jak i deseniu) oraz oczywiście wyeksponowane piersi (poprzez dekolt czy zdobienia), które skutecznie odwracają uwagę od reszty ciała. Przy wąskich biodrach i „braku talii”, wbrew pozorom, warto talię zaznaczać (kontrastującym kolorem, paskiem…).
Zaokrąglone pośladki i płaski brzuch albo… odwrotnie – co wtedy?
Atrakcyjna, „brazylijska pupa” i idealnie płaski brzuch to zestawienie, które nie zdarza się często. Zazwyczaj szuka się więc kostiumów, które mogą niedoskonałe pośladki i brzuch zamaskować. Receptą na zbyt płaską pupę jest wzorzysty (w tej części) strój, a na niezbyt płaski brzuch różnego rodzaju marszczenia w newralgicznej okolicy.
Który jednoczęściowy kostium kąpielowy dla długonogich, który dla niższych pań?
Wysokie kobiety z długimi nogami świetnie wyglądają w każdym stroju kąpielowym. Jeżeli jednak któraś z pań ma ochotę nieco zrównoważyć proporcje ciała (nogi vs tułów), może śmiało założyć jednoczęściowy strój pływacki z dłuższymi nogawkami, które optycznie skracają nieco nogi.
Osobom o niższym wzroście i/lub krótszych nogach poleca się raczej jednobarwne stroje na basen, najlepiej z dużym dekoltem i wysokim podkrojeniem nogawek z boku, aby nogi wydawały się dłuższe. Wszystko to razem wizualnie pięknie „wyciąga” sylwetkę.
Jednoczęściowy strój kąpielowy wysmuklający sylwetkę i wydłużający nogi dzięki podkrojowi nogawek. |
***
Pięć podstawowych typów kobiecych sylwetek: (kolejno od lewej) rożek, klepsydra, jabłko, kolumna, gruszka. |
Jest wiele typów sylwetek kobiecych. Aby prawidłowo dobrać strój kąpielowy do figury, trzeba przede wszystkim dbać o zachowanie proporcji – w tym tkwi piękno. Jeśli góra jest zbyt szeroka, trzeba ją zrównoważyć dołem i odwrotnie. Jeżeli coś jest za krótkie, trzeba to optycznie wydłużyć i na odwrót. Czasami, aby coś ukryć, wystarczy uwydatnić coś innego – każda sylwetka ma swoje atuty.