Maski do nurkowania – jaka maska do snorkelingu
Fascynacja podwodnym światem pozwala współczesnym odkrywcom na realizację ich pasji przy użyciu coraz doskonalszego sprzętu. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego nurka jest maska. Do snorkelingu zazwyczaj stosowane są, modne w ostatnich latach, maski pełnotwarzowe do nurkowania, choć te tradycyjne, o poszerzonym polu widzenia, również świetnie się w tej roli sprawdzają. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, kupując maskę nurkową?
Snorkeling, czyli… co?
To podziwianie piękna podwodnego świata na niewielkich głębokościach. Najbardziej spektakularne widoki są w płytkich akwenach ciepłych mórz. Szczęśliwcy, którzy mają możliwość przebywania w pobliżu raf koralowych, mają również okazję do obcowania z przepiękną, podwodną fauną i florą. Co ciekawe, w snorkelingu nie jest nawet niezbędna umiejętność pływania, choć na pewno się przydaje. Umożliwia ona na przykład zejście na większą głębokość i ułatwia obserwację, ponieważ osoba swobodnie pływająca i podglądająca podwodny świat nie skupia się wtedy na utrzymaniu na wodzie. Sprzęt umożliwiający eksplorację na niewielkich głębokościach zazwyczaj obejmuje maskę (pełnotwarzową lub inną) do nurkowania, fajkę i płetwy.
Jakie maski do snorkelingu mamy do wyboru
W zależności od osobistych preferencji można wybierać spośród modeli tradycyjnych lub masek pełnotwarzowych do snorkelingu. Oprócz dobrania odpowiedniego rodzaju maski, ważne (lub nawet ważniejsze) jest prawidłowe dopasowanie jej do twarzy. Dzięki temu, niezależnie od rodzaju sprzętu, można uzyskać odpowiedni komfort nurkowania.
Tradycyjna maska do nurkowania wymagająca użycia fajki. Kształt wydłużony ku dołowi zapewnia bardzo dobry kąt widzenia i sprawia, że model taki doskonale sprawdza się w snorkelingu.
Tradycyjna maska do nurkowania
Jej konstrukcja jest bardzo prosta. Maska do nurkowania (obejmująca oczy i nos) używana jest w komplecie z fajką. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się także cenowo. Uprawiając snorkeling, nie warto jednak oszczędzać na sprzęcie. Produkty z wyższej półki na ogół zapewniają bowiem lepsze dopasowanie maski do twarzy i odpowiednio wyprofilowany ustnik fajki, który dobrze przylega do dziąseł. A wszystko to ma znaczenie dla samopoczucia pod wodą. Bardzo przydatną funkcją bywa też w tym kontekście system odprowadzania przypadkowo zaciągniętej wody do fajki. Odpowiednie silikonowe zawory sprawiają, że mocne wydmuchnięcie niemal natychmiast ją usuwa, umożliwiając dalsze, swobodne oddychanie.
Tradycyjna maska do nurkowania wymagająca użycia fajki. Kształt wydłużony ku dołowi zapewnia bardzo dobry kąt widzenia i sprawia, że model taki doskonale sprawdza się w snorkelingu.
Maska pełnotwarzowa do nurkowania
Maska pełnotwarzowa do nurkowania to w zasadzie propozycja stworzona na potrzeby snorkelingu. Pole widzenia jest tu zdecydowanie największe, gdyby porównać wszystkie modele masek nurkowych. Komfort pływania w tego typu sprzęcie jest również wysoki, ponieważ kołnierz w takiej masce obejmuje całą twarz, nie uciskając okolicy oczu, a fajka zintegrowana z całością zapewnia swobodną wymianę powietrza – bez konieczności trzymania ustnika.
Pełnotwarzowa maska do nurkowania. Jej największą zaletą jest 180-stopniowy kąt widzenia oraz brak konieczności trzymania ustnika fajki podczas nurkowania. Komfort pływania w masce tego typu jest niezaprzeczalny.
Kąt widzenia – w masce do snorkelingu im większy, tym lepiej
Jeśli nastawiamy się na podziwianie pięknych, podwodnych widoków, szeroki kąt widzenia to jedno z głównych kryteriów wyboru maski do nurkowania. Prym w tym zakresie wiodą maski pełnotwarzowe, zapewniając niedoścignione 180 stopni. W modelach tradycyjnych pole widzenia nie jest aż tak duże, choć jest ono skutecznie poszerzane przy pomocy dodatkowych szybek lub przez ich wydłużenie w dolnej części maski.
Kołnierz maski do snorkelingu powinien przepuszczać światło
Przeglądając oferty sklepów, możemy zorientować się, że do wyboru są najczęściej maski do nurkowania z silikonowymi kołnierzami uszczelniającymi w kolorze czarnym lub przezroczyste, przy czym ta druga opcja cieszy się zdecydowanie większą popularnością – nie bez powodu. Białe, przezroczyste kołnierze przepuszczają bowiem więcej światła, pozwalając na łatwiejszą obserwację podwodnego życia. Niemniej, maski do snorkelingu z czarnym kołnierzem też znajdują swoich nabywców, ponieważ czarny silikon, w przeciwieństwie do przezroczystego, nie żółknie z czasem pod wpływem światła.
Parowanie maski do nurkowania – jak sobie z nim radzić?
W przypadku okularów pływacki uciążliwy problem parowania szkieł najprościej rozwiązać, kupując takie z powłoką anti-fog. Ale z maskami do nurkowania sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. W sprzedaży nie znajdziemy takiej, która miałaby fabrycznie nałożoną warstwę anti-fog. Dlaczego? Klasyczne maski nurkowe posiadają technologicznie hartowane szkła, które wykluczają zastosowanie tego rozwiązania. Z kolei w modelach pełnotwarzowych powierzchnia do pokrycia taką specjalistyczną powłoką jest na tyle duża, że jest to po prostu nieopłacalne. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na parowanie maski praktycznie przy każdym wydechu? Nie!
W Aqua Speed rozwiązaliśmy problem parowania maski do nurkowania na poziomie technologii – jako pierwsi w kraju sprzedajemy dwa modele masek z wbudowanym systemem wymiany powietrza (SPECTRA 2.0 oraz DRIFT). Polega on na tym, że powietrze zaciągane fajką od góry nie jest wydmuchiwane tą samą drogą (jak w typowych modelach masek), ale poprzez zaworek znajdujący się na wysokości ust, a następnie transportowane kanałami wbudowanymi w maskę do zaworków umiejscowionych po bokach na górze maski. Zastosowanie tej technologii uniemożliwia powodującą parowanie „wędrówkę” ciepłego powietrza z płuc po szybie ku górze maski.
Maski do nurkowania pełnotwarzowe Aqua Speed z wbudowanym systemem wymiany powietrza, który eliminuje zjawisko parowania szyby w trakcie wydechu. Od lewej – model DRIFT i SPECTRA 2.0.
Jak prawidłowo dopasować maskę do twarzy?
Dopasowanie maski do kształtu twarzy jest najważniejszym parametrem decydującym o późniejszym komforcie pływania. Niezwykle rzadko twarz okazuje się symetryczna. Kupując maskę nurkową, należy przycisnąć ją lekko do twarzy, nie zakładając paska na głowę, i wciągnąć nosem powietrze, a następnie spróbować ją lekko odciągnąć. Jeżeli kształt maski jest odpowiedni, przylgnie ona do skóry na czas, w którym oddech pozostaje wstrzymany. Jeżeli odpadnie natychmiast, trzeba poszukać innego modelu. Dobrze dobrana maska powinna mocno i szczelnie przylegać do twarzy i nigdzie nie uwierać. Nie warto regulować dopasowania maski jedynie przy pomocy paska, ponieważ odpowiedni poziom szczelności może wiązać się z silnym uciskiem, który zdecydowanie pogarsza komfort nurkowania.
***
Koniec końców, udając się do sklepu po maskę do snorkelingu, warto mieć w głowie trochę informacji technicznych, kierować się jakością produktów i wygodą użytkowania maski. Czasami można zdać się również na swoje wyczucie i intuicję… Maska, która po przymierzeniu wydaje się „najlepiej leżeć”, prawdopodobnie będzie również tym najlepszym wyborem.