Nauka pływania dla dorosłych i nie tylko…!
Czy można nauczyć pływać dorosłego? Trudno określić, jaki jest średni czas nauki od kompletnych podstaw. Jedni opanują wszystko w miesiąc, inni – w pół roku, a jeszcze innym zajmie to na przykład rok. Jeżeli jesteś zdeterminowany i zaangażowany w osiągnięcie postawionego sobie celu, to na pewno Ci się uda!
Czy dorośli mogą nauczyć się pływać?
Pływanie jest sztuką – takie słowa można usłyszeć od wielu doświadczonych trenerów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fenomen tej dyscypliny polega na tym, iż kreatywność ma ogromne znaczenie w kontekście ruchu w wodzie.
Gdy pływamy, to tak naprawdę niewiele widzimy, więc aby móc się poruszać, musimy zdać się na tak zwany efekt „czucia wody”. W pewnym sensie można to porównać do słuchu muzycznego – jeżeli potrafisz nazwać dźwięk po jego przesłuchaniu, masz zadatki na dobrego muzyka.
Podobnie w pływaniu – jeżeli zrozumiesz, na czym polega „czucie wody”, to dużo szybciej nauczysz się pływać.
Jak wygląda nauka pływania dla dorosłych?
W nadal obowiązującej teorii Bogdana Czabańskiego wymienia się trzy etapy:
- oswojenie z wodą – przezwyciężenie nieprzyjemnych wrażeń związanych z zanurzaniem się do wody;
- ćwiczenia na lądzie;
- ćwiczenia w wodzie.
Istnieją inne klasyfikacje nauki pływania, w których uwzględnia się podział na:
- etap poznawania środowiska wodnego;
- etap nauki elementarnej techniki pływania;
- etap nauki techniki standardowej;
- etap treningu technicznego i opanowywania techniki mistrzowskiej (dla zaawansowanych).
Ile trwa nauka pływania dla dorosłych?
Czas potrzebny na opanowanie pływania jest zależny od oczekiwań oraz predyspozycji psychofizycznych zainteresowanego. Istnieją setki czynników determinujących to, czy ktoś nauczy się szybko pływać, a odnoszą się one do każdej sfery otaczającego nas życia, doświadczeń sportowych, zdrowia, czasu poświęconego na trening, zaangażowania w ćwiczenia.
Trudno określić, jaki jest średni czas nauki od kompletnych podstaw. Jedni opanują wszystko w miesiąc, inni – w pół roku, a jeszcze innym zajmie to na przykład rok. Jeżeli jesteś zdeterminowany i zaangażowany w osiągnięcie postawionego sobie celu, to na pewno Ci się uda!
Jak zacząć trenować pływanie?
- Klasyczną drogę w nauczaniu pływania rozpoczynamy od oswojenia z wodą, czyli od uświadomienia sobie tego, jak ciało reaguje na wodę (nauka wyporności, zanurzania głowy, itp.).
- Następnie uczymy się wprawiać ciało w ruch poprzez pracę nogami do kraula na plecach.
- Później łączymy to z pracą ramion, a następnie skupiamy się na brzuchu, wprowadzając elementy oddychania z zanurzaniem głowy pod wodę.
Krok po kroku opanowujemy coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia techniczne. Niewątpliwie zdrowie i systematyczność odgrywa tutaj kluczową rolę.
Szybki sposób na naukę pływania?
Nauka pływania dla dorosłych może być nieco bardziej skomplikowana ze względu na tendencję do wolniejszego przyswajania nowych nawyków ruchowych dorosłego w porównaniu do dzieci.
„Total Immersion” to metoda, która również opiera się na poznaniu zachowania swojego ciała w wodzie. Podczas ćwiczeń, treningów, kursów weekendowych, wprowadzana jest nauka oddechu z zanurzaniem głowy oraz nauka koordynacji pracy rąk i nóg. Nogi mają służyć do balansu ciałem podczas ruchu w wodzie a ręce napędzają ciało podczas płynięcia (kraulem)
Technika ta może być podstawą dla osób mających trudności przy tradycyjnych sposobach nauczania, ponieważ ruch jest dużo mniej skomplikowany dla układu nerwowego i mięśni, a także wywołują mniejszy stres.
Ta metoda wręcz wymaga wykonywania ćwiczeń przy pełnym rozluźnieniu ciała. Głównym założeniem „Total Immersion” jest uproszczenie techniki pływania i poruszanie się w wodzie w jak najbardziej ekonomiczny sposób.
Z drugiej strony założenia tej metody mogą uzupełniać wiedzę świetnych zawodników, którzy postępów szukają niekiedy w przedziale czasowym sięgającym dziesiątych części sekundy.
Jeżeli jesteś dorosły i nie wiesz, jak szybko nauczyć się pływać, to zapisz się na kurs „Total Immersion”.
Wywiad z instruktorką metody Total Immersion – Urszulą Toczek dostępny jest w AQUA SPEED magazyn (numer 2, strona 12-13)
Samodzielna nauka pływania
OK, wszystko fajnie, ale… Co zrobić, jeżeli nie mam możliwości zapisania się na kurs, a chcę nauczyć się pływać?
Wtedy samodzielna nauka pływania w przypadku oswajania z wodą powinna opierać się na rozpoczęciu ćwiczeń oddechowych, a później na wykonywaniu wszelkich konfiguracji ćwiczeń na pracę nóg przy użyciu basenowego „makaronu”.
Jeżeli uczysz się techniki stylowej, nagrywaj swoje postępy, abyś mógł je porównywać z odpowiednim wzorcem. Skuteczny trening pływacki dla początkujących powinien opierać się na doskonaleniu jednego, maksymalnie dwóch elementów technicznych na jedną jednostkę treningową.
Powtarzany kilka razy w tygodniu przyniesie oczekiwane rezultaty.