Nauka pływania... dla zdrowia i pomagania? Misja Pływanie!

2022-05-09
Nauka pływania... dla zdrowia i pomagania? Misja Pływanie!

Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Czy pływanie może być czymś więcej niż tylko aktywnością fizyczną bądź miło spędzonym czasem? Zdecydowanie tak! Przedstawiamy Łukasza Malaczewskiego – znanego w świecie triathlonu fizjoterapeutę, pływaka, sportowca prowadzącego Fundację FizjoTriterapia.

Sport, nauka pływania dla osób z niepełnosprawnościami to rehabilitacja ciała czy ducha?

Łukasz Malaczewski: Wszystko zależy od niepełnosprawności. Nie każdy może aktywnie uczestniczyć w zawodach – w tym przypadku sport wpływa bardziej na ducha. Natomiast kiedy osoba z niepełnosprawnością aktywnie uczestniczy w treningach i zawodach, to jak najbardziej wspomaga rehabilitację ciała. Pamiętajmy jednak, że jedno nie wyklucza drugiego. Kiedy ciało jest aktywne, to i na duszy jest lepiej – to działa w obie strony. Aspekt szczęśliwego rodzica, który cieszy się startami swojego dziecka, również stanowi ważny element tego typu aktywności.

Pomaganie to przygoda

Jak zaczęła się Twoja przygoda z pomaganiem przez sport?

Mój pacjent Jaś Kmieć zapragnął biegać. Jego niepełnosprawność nie pozwalała mu na to. Zapytał mnie: „Czy nauczysz  mnie biegać?”. Odpowiedziałem: „Niestety nie nauczę cię biegać, ale możemy robić to wspólnie”. Postanowiliśmy biegać i startować w triathlonach razem. Ja byłem jego motorem napędowym, a On przeżywał wszystkie emocje, które nam, zdrowym towarzyszą podczas zawodów.

Jaś zmarł, ale jego cenną lekcję przekazujemy dalej. Założyliśmy fundację FizjoTRIterapia Follow Your Dreams i w ten sposób pomagamy jeszcze większej liczbie dzieci  z niepełnosprawnościami. Ja, dzięki uprzej-mości organizatorów zawodów w Polsce, mogę również zabierać dzieci na starty.

Fizjoterapeuta sportowiec

Z zawodu jesteś fizjoterapeutą i pracujesz z osobami z niepełnosprawnościami. Jak przekonujesz do takich wyzwań jak np. triathlon?

Nie muszę nikogo przekonywać. Moi pacjenci – i nie tylko moi – widzą, jak to wygląda od podszewki i śledzą to w mediach społecznościowych. Dzięki temu mogą podjąć decyzję sami i spróbować swoich sił w imprezach sportowych, które oferujemy jako fundacja. To raczej oni pytają, czy mogą wziąć udział w tego typu aktywnościach i jak to wszystko zorganizować. 

Sprzęt sportowy i aktywność

Coraz łatwiej jest być aktywnym dzięki różnego rodzaju sprzętom, urządzeniom etc. Czy faktycznie teraz już nie ma przeszkód do bycia aktywną osobą z niepełnosprawnością?

Przeszkody są w naszych głowach. Jedyną przeszkodę, którą mogą napotkać osoby z niepełnosprawnościami, stanowi cena takiego sprzętu. Jest naprawdę drogi, ale dzięki naszej fundacji i wózkom, które wypożyczamy, marzenia mogą się spełnić. Oferujemy także pontony i niezbędny sprzęt, by móc stanąć na starcie zawodów.

Pływanie to zdrowie

Pływanie dla zdrowia – czy uzasadniłbyś takie stwierdzenie z pozycji fachowca i sportowca?

Oczywiście. Sam trenowałem pływanie kilkanaście lat, moje córki także trenują już od 7 lat. Pływanie świetnie kształtuje ciało, podnosi odporność i uczy systematyczności. Jeżeli trenujemy dla przyjemności, to tym bardziej jest zdrowe i nie obciąża stawów jak np. podczas biegania, a uczucie po dobrze zrobionym treningu pływackim jest naprawdę wyjątkowe.

Dlaczego warto pomagać

Jak sam mówisz, każdy ma swój powód, dla którego pomaga. Jaki jest Twój powód?

Powodów mam wiele. Trenuję dla przyjemności i zdrowia. To, że przy okazji mogę pomagać, motywuje mnie dodatkowo. Czas spędzony z dziećmi podczas startów i dawanie im radości jest czymś wyjątkowym. Życzę takich emocji naprawdę każdemu. My dajemy takie możliwości i chętnie pomożemy w organizacji.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Jeżeli chcesz zgłosić dziecko z niepełnosprawnością do udziału w zawodach, wejdź na stronę Fundacji Fizjotriterapia. Follow your dreams

AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel