Oceanman – open water w Polsce w zagranicznym wydaniu
Oceanman Gdańsk – polskie open water w zagranicznym wydaniu
Dla wielu pływaków open water w Polsce wystartowanie w zawodach z cyklu Oceanman było marzeniem. Coraz liczniejsze edycje zawodów organizowane na całym świecie rozpalają wyobraźnię zawodników. Pierwsza impreza z serii zrealizowana w Gdańsku przyciągnęła pływaków wyczynowych i amatorów pływania na wodach otwartych, którzy chcieli mieć to wydarzenie w swoim sportowym CV. Polską odsłonę zawodów zorganizowało stowarzyszenie Worthersee Swim z przedstawicielem, którego rozmawiamy.
Skąd pomysł, aby zorganizować zawody open water, kto stoi za przedsięwzięciem i jaka jest historia projektu?
Open water to nadal rozwijająca się dyscyplina sportu w Polsce. Aby podkreślić znaczenie tego sportu w tej części Europy, postanowiliśmy zorganizować międzynarodową imprezę pływacką z cyklu Oceanman. Głównym organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Worthersee Swim, które w porozumieniu z przedstawicielami światowego Oceanmana przeprowadziło zawody.
Kto może wziąć udział w rywalizacji… oraz czy faktycznie w tego typu zawodach chodzi tylko o rywalizację?
Zawody te są przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych. Łączą świat amatorskiego oraz wyczynowego pływania, dlatego nie tylko rywalizacja jest tutaj ważna, ale też nowe znajomości, wymiana doświadczeń oraz stawianie sobie nowych wyzwań, które napędzają do dalszego działania.
Czy każdy pływak odnajdzie przyjemność w pływaniu open water? Czy pływanie open water jest „fajniejsze” od pływania basenowego?
Myślę, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ charakteryzuje się zupełnie innym środowiskiem i rozgrywanymi dystansami. Na pewno nie ograniczają go ściany basenu i trzeba być gotowym na wszystko. Wymaga również dużej odwagi, gdyż często nie widać dna, a temperatura wody nie zawsze jest sprzyjająca. Jednak daje ono poczucie wolności i natury, dlatego jest to piękny sport, który na pewno sprawi przyjemność długodystansowym pływakom lubiącym oddychać świeżym powietrzem!
Czy pływanie open water jest bezpieczne? I jak dbacie Państwo o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia?
Do wody zawsze należy zwracać się z szacunkiem, gdyż jest ona żywiołem. Jeśli robimy to nierozsądnie, zawsze może przydarzyć się coś złego. Jeśli jednak dbamy o zabezpieczenie oraz o to, aby zawsze ktoś asekurował nas w wodzie, to poziom bezpieczeństwa znacznie wzrasta.
Co zrobić, aby dobrze przygotować się do pływania open water i czerpać radość z tego typu aktywności fizycznej?
Na pewno stworzyć bazę długodystansową oraz technikę na basenie, aby mieć siłę przepłynąć cały długi dystans. Należy również zaznaczyć, że ważna jest tutaj regularność treningów.
Co wyróżnia Państwa zawody od innych imprez open water w Polsce?
Oceanman to impreza międzynarodowa, która w tym roku odbyła się pierwszy raz w naszym kraju. Inne edycje są rozgrywane w różnych zakątkach świata, gdzie zawodnicy mogą uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata Oceanman. Taka możliwość była również na zawodach Oceanman Gdańsk. Zakwalifikowane osoby będą mogły wystartować w Grecji na finałowej edycji.
Czy jest impreza open water na świecie, która jest dla Państwa inspiracją, wzorem?
Tak naprawdę inspiracją są inne imprezy z cyklu Oceanman rozgrywane na całym świecie.
-----
Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach z cyklu Oceanman
Zdjęcia dzięki uprzejmości Worthersee Swim