Open Water Challenge – cykl wydarzeń open water
Open water!
Jak grzyby po deszczu pojawiają się wydarzenia, dzięki którym pasjonaci pływania "na wodach otwartych" mogą rywalizować, bawić się i zwiedzać Polskę... oraz promować kulturę bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jak wybrać odpowiednią dla siebie imprezę i jak się do niej przygotować, jak zaplanować kolejny sezon? Rozpoczynamy przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń open water w Polsce od prezentacji Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego – na zestaw pytań naszej redakcji, odpowiedziała Marta Mazur z Klubu Sportowego Swim2tri w Szczecinie.
Skąd pomysł, aby zorganizować zawody open water, kto stoi za przedsięwzięciem i jaka jest historia projektu?
Za przedsięwzięciem pn. Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego, stoimy my tj. trenerzy Klubu Sportowego Swim2tri w Szczecinie – Marta Mazur i Norbert Giecewicz. By wystartować w zawodach pływackich na wodach otwartych, musieliśmy podróżować najbliżej do woj. Wielkopolskiego, ponieważ w naszym województwie od lat (choć nie wiem, czy w ogóle) nikt nie organizował tego typu zawodów. W tej dyscyplinie była tutaj solidna posucha [uśmiech].
Postanowiliśmy to zmienić, by rozpropagować tę piękną konkurencję pływacką. Po raz pierwszy, 8 sierpnia 2020 roku, własnymi siłami, można powiedzieć spontanicznie, zorganizowaliśmy zawody w Szczecinie na J. Głębokim. Frekwencja utwierdziła nas w przekonaniu, że było warto się starać. Miłym zaskoczeniem było liczne grono osób z innych miast w Polsce, odległych od Szczecina jak Wrocław czy Warszawa. To było niezwykle budujące i zachęcające do organizacji w latach kolejnych. Rok temu rozszerzyliśmy imprezę, tworząc cykl składający się z 4 edycji, w tym roku doszła piąta odsłona.
Kto może wziąć udział w rywalizacji na wodach otwartych… oraz czy faktycznie w tego typu zawodach chodzi tylko o rywalizację?
W rywalizacji może wziąć udział każda osoba, która potrafi przepłynąć dystans 1500 m lub 3000 m w zadanym limicie czasu. Dolny limit wieku ustaliliśmy na 15 lat, ale już zdarzyły się starty uzdolnionych dzieci w wieku np. 11 lat.
Część biorących udział w zawodach to osoby na co dzień trenujące w klubach pływackich czy masters, a spore grono to amatorzy, miłośnicy pływania. Z racji, że zawody mają rangę GP Województwa, rywalizacja toczy się w kategoriach wiekowych i jest widoczna.
Jednak z moich obserwacji największą frajdę zawodnikom sprawia pokonywanie własnych słabości, strachu, poprawa własnych najlepszych wyników oraz przebywanie w gronie tak samo zakręconych ludzi. Na zawodach wszyscy się fantastycznie wspierają i dopingują, tworząc naprawdę zgraną „pływacką rodzinę”.
Czy każdy pływak odnajdzie przyjemność w pływaniu open water?
Czy pływanie open water jest „fajniejsze” od pływania basenowego?
Trudno zgadywać czy każdy, bo znam kilka osób, które zarzekają się, że nigdy do jeziora nie wejdą na trening [uśmiech]. Natomiast znam też sporo przypadków zarzekających się na „nie” aż pewnego razu łapią bakcyla open water.
Jako osobie pływającej i w basenie i na wodach otwartych, wydaję mi się, że, oba rodzaje pływania się uzupełniają, nie mogę powiedzieć, że któreś jest fajniejsze. Zimą z pewnością o open water nawet nie myślę [uśmiech].
Natomiast latem jest to super odskocznia od basenowych płytek, sposób na aktywny odpoczynek połączony z treningiem i zwiedzaniem akwenów w różnych miejscach. Dodatkowo dla osób startujących również w triathlonie, to świetna propozycja, by sprawdzić swoją formę do etapu pływackiego.
Czy pływanie open water jest bezpieczne?
I jak dbacie Państwo o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia?
Jest bezpieczne, lecz musi być spełnione więcej warunków niż na pływalniach. Jeśli pływamy sami – koniecznością jest mieć bojkę asekuracyjną. Najlepiej jednak zawsze pływać z kimś w pobliżu – czy w wodzie, czy na brzegu. A już idealnie z grupą treningową. Na naszych imprezach zawsze mamy asekurację ratowników WOPR. Bez ich obstawy nie odważylibyśmy się zorganizować zawodów.
Co zrobić, aby dobrze przygotować się do pływania open water i czerpać radość z tego typu aktywności fizycznej?
Dobrze by było posiadać jednak trochę basenowego „opływania”, by w sezonie nie zaczynać od zera. U nas w klubie od września do końca maja trenujemy na pływalni, by od czerwca rozpoczynać treningi open water. W lipcu i sierpniu pływamy tylko na wodach otwartych.
Zatem warto dołączyć do zorganizowanej grupy treningowej, bo w "grupie siła", większa motywacja, bezpieczeństwo i przede wszystkim dobrze skonstruowane treningi pod okiem fachowców. Pływanie open water, jeśli nie ma się nienagannej techniki, wymaga trochę więcej wytrzymałości (brak ścian do zatrzymania się, odbicia) oraz siły ramion, jeśli pływa się w piance.
Sporo osób lubi pływać samodzielnie, i to też świetna sprawa, jednak tutaj bezpieczeństwo odgrywa pierwszoplanową rolę. Najlepiej wówczas wybierać akweny, gdzie nie spotkamy np. silnych prądów.
Co wyróżnia "Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego" od innych imprez open water w Polsce?
Nie mieliśmy niestety okazji pływać na innych niż GP Wielkopolski (notabene z profesjonalną organizacją), zatem nie jesteśmy w stanie się porównać. Natomiast staramy się, by panowała luźna, przyjazna, sportowa atmosfera, aby każdy poczuł się doceniony i dumny ze swoich osiągnięć.
Udział każdego zawodnika ogromnie nas cieszy — śledzimy jego poczynania przez cały cykl, imiennie dopingujemy, ponieważ w trzecim roku organizacji, mamy wielu „stałych bywalców” i znamy i widzimy ich postępy.
W tym roku dodaliśmy mini wyścigi dzieci, co też jest niezwykłym przeżyciem – patrzeć jak w tej niełatwej dyscyplinie pierwsze kroki stawiają niesamowite dzieciaki już od 7 roku życia. Staramy się wyróżniać nagrodami, w tym celu podejmujemy współprace z firmami, których produkty uważamy za świetne i godne polecenia. Zawsze w pakiecie startowym każdy znajdzie jakąś ciekawostkę, w Szczecinie były to np. herbaty z lokalnej firmy.
Wyróżniające jest z pewnością zapełnienie pustki w zawodach open water w województwie zachodniopomorskim. Chcemy promować piękne walory turystyczno – rekreacyjne naszego województwa właśnie dzięki upowszechnianiu sportu pływackiego na wyjątkowych akwenach Pomorza Zachodniego. W tegorocznej edycji starty ulokowane są oprócz Szczecina, w Ińsku, Barlinku, Lipianach oraz Moryniu.
Czy jest impreza open water na świecie, która jest dla Państwa inspiracją, wzorem?
Nie inspirowaliśmy się żadną imprezą, po prostu chcieliśmy zrobić takie zawody, w jakich sami byśmy chcieli wystartować i ją rozwijać ile się da. Jest ogrom pracy, zarwane noce, ale jeszcze sił nam nie zabrakło.
-----
Zachęcamy do udziału w cyklu Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Klubu Sportowego Swim2tri w Szczecinie
Przeczytaj również: Wyścig pływacki dookoła mola w Sopocie – najciekawsze zawody open water w Polsce.
Kolejna prezentacja z cyklu "open water w Polsce" to "Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka", który tradycyjnie w trzech odsłonach, odbywa się w Sopocie w okresie wakacyjnym.