Open water w Polsce – 6 wydarzeń pływackich, które zwróciły naszą uwagę
Nie jest przypadkiem to, że w Polsce pojawia się coraz więcej wydarzeń open water. Dzięki nim pasjonaci pływania na wodach otwartych mogą się spotykać, tworzyć wyjątkową społeczność, rywalizować, bawić się. Mogą również zwiedzać i poznawać kraj... promować kulturę aktywnego, bezpiecznego i ekologicznego wypoczynku nad wodą. Wolność, jaką daje pływanie open water jest czymś wyjątkowym! Kontakt z naturą, z samym sobą oraz innymi pływakami, spokój, który daje woda, a jednocześnie jej nieprzewidywalność, pozwalają zrozumieć, co w życiu jest naprawdę ważne.
Gdzie pływać open water
Jak wybrać odpowiednią dla siebie imprezę i jak się do niej przygotować? Na te oraz inne ważne pytania, odpowiadamy w naszym poradniku, który przygotowaliśmy, wspólnie z organizatorami wybranych wydarzeń open water w Polsce.
- AQUA SPEED open water series – prezentacja własna | Zobacz co planujemy w sezonie 2023!
- Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego – rozmowa z Martą Mazur
- Karaś Swim Cup – rozmowa z Sebastianem Karasiem
- Wyścigu pływackiego dookoła mola im. Jacka Starościaka – rozmowa z Józefem Kamińskim
- Oceanman Gdańsk – rozmowa z przedstawicielem Oceanman Gdańsk
- Pogoria Open Water – rozmowa z Jackiem Buckim
Jak przygotować się do udziału w zawodach open water?
Należy pamiętać, że open water to wymagający sport i aktywność fizyczna, do której należy się dobrze przygotować i zachować szczególną ostrożność. Najlepiej rozpocząć trening jeszcze na basenie z instruktorem, trenerem pływania posiadającym doświadczenie w tej dziedzinie. W ramach treningów basenowych można symulować prawie wszystkie sytuacje, które mogą wydarzyć się na otwartym akwenie.
Dobrze by było posiadać trochę basenowego „opływania”, by w sezonie nie zaczynać od zera – podpowiada Marta Mazur z Klubu Sportowego Swim2tri w Szczecinie organizatorka Open Water Challenge Grand Prix Województwa Zachodniopomorskiego.
Pływacy ze Szczecina od września do końca maja trenują na basenie. Dopiero w czerwcu rozpoczynają treningi na wodach otwartych. Jak podkreśla Marta Mazur – W lipcu i sierpniu pływamy tylko na wodach otwartych. Warto dołączyć do zorganizowanej grupy treningowej, bo w "grupie siła", większa motywacja, bezpieczeństwo i przede wszystkim dobrze skonstruowane treningi pod okiem fachowców.
Pływanie open water, jeśli nie posiada się dobrej techniki i opływania, a do tego pływa się w piance, wymaga więcej wytrzymałości i szczególnie mocnych ramion. Dobrze o tym wie Sebastian Karaś znany z projektu 100 km wpław przez Bałtyk – pływak długodystansowy, twórca pierwszej w Polsce federacji pływania długodystansowego Extreme Baltic Challenge i organizator kameralnych zawodów open water Karaś Swim Cup.
Aby być gotowym do pływania na wodach otwartych, trzeba najpierw poczuć się komfortowo i pewnie w warunkach basenowych. Świadomość swoich możliwości oraz respekt do sił natury to moim zdaniem podstawa, aby w bezpieczny sposób uprawiać pływanie na wodach otwartych. Dopiero wtedy możemy zacząć czerpać radość z tej dyscypliny – Dodaje Sebastian Karaś.
Pływanie na wodach otwartych a bezpieczeństwo?
Gdy już jesteśmy przygotowani fizycznie, technicznie i psychicznie do udziału w rywalizacji, należy wybrać imprezę, która będzie idealną na debiut. Głównymi kryteriami wyboru powinny być lokalizacja i akwen (jezioro, rzeka, morze) w którym będziemy pływać, tradycje wydarzenia, doświadczenie organizatora oraz bezpieczeństwo. Trzeba przyznać, że wszyscy organizatorzy wydarzeń pływackich z którymi rozmawialiśmy przykładają ogromną wagę do aspektów bezpieczeństwa uczestników.
Przykładem mogą być organizatorzy „Wyścigu pływackiego dookoła mola im. Jacka Starościaka” który każdego roku, okresie wakacyjnym przyciąga na plażę w Sopocie pływaków z całej Polski.
Jak zaznacza Józef Kamiński Z-ca Dyr. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Sopocki MOSiR wraz z Komisją Sędziowską oraz z sopockim WOPR stara się zabezpieczyć wyścig, aby wszyscy wchodzący do wody na starcie, wyszli po drugiej stronie mola na mecie. Wszyscy uczestnicy wyścigu są zweryfikowani w biurze zawodów, gdzie otrzymują czepek i chip z numerem startowym. Dla lepszej identyfikacji, numer startowy nanoszony jest na prawe ramię.
Można, tak jak organizator zawodów Oceanman Gdańsk, wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie zawodników, poprzez wymóg pływania z bojką asekuracyjną. Pływanie z bojką to wręcz obowiązek podczas treningów, których z reguły nie zabezpieczają odpowiednie służby ratownicze i medyczne. Każdy pływak, który wybiera się aby pływać na akwenie otwartym powinien być zaopatrzony tego typu sprzęt. Treningów nie powinno odbywać się również w samotności a raczej w grupie bądź z osobą towarzyszącą na brzegu, która w razie zagrożenia wezwie odpowiednie służby.
Do wody zawsze należy zwracać się z szacunkiem, gdyż jest ona żywiołem. Jeśli robimy to nierozsądnie, zawsze może przydarzyć się coś złego. Jeśli jednak dbamy o zabezpieczenie oraz o to, aby zawsze ktoś asekurował nas w wodzie, to poziom bezpieczeństwa znacznie wzrasta – zaznacza operator polskiej edycji Oceanmana.
Kto może wziąć udział w zawodach open water?
Coraz częściej organizatorzy zawodów pływania na wodach otwartych dopuszczają możliwość rywalizacji i zabawy dzieci. Również w zawodach sygnowanych marką AQUA SPEED open water series, mogą wziąć udział najmłodsi adepci open water. Zawody, które organizowane są już kolejny rok, jako cykl trzech wydarzeń w różnych lokalizacjach w Polsce, przyciągają od początkujących do bardzo doświadczonych zawodników długodystansowych. Jak mówią przedstawiciele marki AQUA SPEED – sponsora wydarzenia – To właśnie wolność, jaką daje pływanie, szczególnie w wydaniu open water jest największą wartością, dla której warto angażować się w tego typu projekty pływackie.
Również w przypadku zawodów Pogoria Open Water bardzo ważny jest aspekt otwartości. Udział w nich może wziąć każdy od amatora do profesjonalisty. Nie ma również limitu wiekowego, każdy chętny potrafiący pływać może wystartować. Dzieci do 13 roku życia mogą startować na dystansie 400 m.
W zawodach każdy znajdzie swój cel – od profesjonalisty i rywalizacji z zawodnikami i czasem, po amatora i chęć "jedynie" przepłynięcia dystansu, zmierzenia się z trasą i żywiołem oraz poczucie klimatu "open water”. – podkreśla Jacek Bucki jeden z pomysłodawców imprezy.
Open water to już nie tylko i wyłącznie elitarna dyscyplina sportu zarezerwowana dla wyczynowych pływaków. Zawody pływania na wodach otwartych to coraz częściej święto pływania, rodzinny piknik z zabawą, rywalizacją, ale i misją edukacyjną w tle. Organizatorzy, zapewniając bezpieczne warunki do uprawiania tej formy aktywności w wodzie, przekonują coraz liczniejsze grono miłośników pływania do wyjścia z basenu i ruszenia w Polskę.
Z organizatorami wydarzeń rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów wydarzeń.