Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pływanie artystyczne!

2024-09-15
Pływanie artystyczne!

Wystarczy jeden tor na basenie 25-metrowym i można pływać... artystycznie! Dziewczyny z klubu Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki pokazały nam, jak to robią i jaką radochę czerpią z trenowania tej widowiskowej dyscypliny sportu. O tym, kto może trenować pływanie artystyczne, co jest najtrudniejsze, a co najfajniejsze w tej aktywności, rozmawiamy z Katarzyną Golińską – pływaczką, trenerką i miłośniczką sztuki w wodzie.

Pływanie synchroniczne czy artystyczne?

W 2017 roku Światowa Federacja Pływacka zmieniła nazwę pływania synchronicznego na pływanie artystyczne.

Czy w tej aktywności liczy się bardziej sztuka, spontaniczność? A może raczej plan, koordynacja i dyscyplina?

Spontaniczność przydaje się często podczas treningów. Podsuwa ona wiele ciekawych pomysłów, które można następnie wykorzystać w programach. W tej aktywności liczy się tak naprawdę wszystko – sztuka, plan, koordynacja oraz jak najbardziej dyscyplina. Jest to praca w wielu dziedzinach, które muszą finalnie współgrać i składać się w jedną całość.

Kto może trenować pływanie artystyczne

Dla kogo jest pływanie artystyczne? Jak zacząć przygodę? Czy trzeba umieć pływać?

Pływanie artystyczne jest dla wszystkich – oczywiście nie mówię tutaj o niemowlakach [uśmiech]. Natomiast im wcześniej się zacznie przygodę z pływaniem, tym lepiej. Najpierw trzeba się zaprzyjaźnić ze środowiskiem wodnym – oswoić się z nim, nauczyć się podstaw pływania. Można już od najmłodszych lat podczas takiej nauki wprowadzać elementy pływania artystycznego. Dobry wiek na wystartowanie stricte z zajęciami pływania artystycznego to 6–7 lat.

Wszystko zaczyna się w głowie – jeśli marzy się o tym, żeby nauczyć się figur, a następnie pływać programy, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy po prostu zapisać się na zajęcia, mieć w sobie dużo chęci i determinację [uśmiech].  

Newsletter AQUA SPEED

Czy jest to dyscyplina dla dziewczyn i chłopców?

Prawdopodobnie zaskoczę tą informacją – w 1890 roku w Berlinie mogli brać udział tylko mężczyźni! Natomiast za pionierów uważa się żeńską drużynę piłki wodnej w Kanadzie, w latach 20. XX wieku. Kobiety mogły startować dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1984. Obecnie pływanie artystyczne to dyscyplina zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców.

World Aquatics i Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjęły decyzję o dopuszczeniu do startów mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Wcześniej była to jednak dyscyplina, którą zarezerwowały kobiety. Mężczyźni przez pewien moment niestety byli dyskryminowani, lecz na szczęście się to zmienia.

Trening pływania artystycznego

Jak przebiega trening w pływaniu artystycznym? Ile czasu poświęca się na pływanie, a ile na inne formy przygotowania, np. gimnastykę?

Najlepiej spędzać jak najwięcej czasu w wodzie [uśmiech]. Obecnie trenujemy mało w porównaniu do innych klubów – tak naprawdę sekcja wystartowała we wrześniu 2022 roku, więc dopiero się rozwijamy i stopniowo będę dokładać objętość treningową. Krok po kroku. Na Igrzyska mamy czas… [uśmiech]. Trenujemy w wodzie tylko 3 godziny tygodniowo, ale z czasem będzie się to musiało zamienić na 3 godziny dziennie. Zawodnicy na najwyższym poziomie w wodzie potrafią spędzić dziennie 6–7 godzin! I tak 6 dni w tygodniu… 1,5 godziny w tygodniu mamy gimnastykę, która również jest niesamowicie ważna w tej dyscyplinie i wkrótce będzie trzeba znacznie wydłużyć jej tygodniowy czas.

Czy pływanie artystyczne jest trudne

Co jest najtrudniejsze w tej dyscyplinie? W jaki sposób można sobie z tymi trudnościami poradzić?

Zdarzają się bariery w postaci lęku. Są przypadki, że dzieci na początku boją się wody, a przy dalszej karierze pojawiają się obawy podczas np. wyskoków z wody. Na szczęście wszystko jest do pokonania.

Do tego sportu trzeba się odpowiednio nastawić – czasem nie od razu wszystko wychodzi i nie można wtedy się poddawać. Silna głowa bardzo się tutaj przydaje – do sukcesów, porażek, a także… fikołków pod wodą, które niekiedy wywołują zawirowanie wszystkiego wokół [uśmiech]. W tej dyscyplinie trzeba cały czas myśleć. Dla niektórych osób dużym wyzwaniem jest rozciąganie oraz pogodzenie wielu czynników, m.in. techniki, rytmu, synchroniczności, trzymania odległości od siebie podczas występu.

W jaki sposób można sobie poradzić z tymi trudnościami? Trening czyni mistrza! Dobre przygotowanie mentalne, regularność i… wszystkie bariery z czasem się pokonuje!  

Sprzęt do treningu pływania artystycznego

Jak sprzęt jest potrzebny? Czy basen, w którym odbywają się treningi, musi być jakoś specjalnie przygotowany, np. pod względem głębokości?

Na pewno do nauki pływania potrzebne są makarony, deski, płetwy i łapki. Wręcz niezbędny do pływania artystycznego jest zacisk do nosa. Przydają się również puste baniaki po wodzie [uśmiech], piłki i gumy do rozciągania.  

Niezbędny jest głośnik podwodny. Bardzo przydaje się kamera, która jednocześnie nagrywa pod wodą oraz na powierzchni. Poza tym warto mieć łyżkę lub śrubokręt [uśmiech] do wystukiwania rytmu zawodniczkom.  

Sport ten można trenować na każdej pływalni. Na początku przygody z pływaniem artystycznym na pewno wystarczy basen o głębokości 1,8 m, natomiast później lepsze warunki do trenowania są jednak na głębszym basenie. Do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata potrzebny jest basen o głębokości 3 m, a przecież w Polsce większość pływalni standardowo ma 130–180cm głębokości.

Dlaczego warto trenować pływanie artystyczne

Gdybyś miała powiedzieć dziewczynom i być może chłopakom, dlaczego warto uprawiać pływanie artystyczne, to…?

Przede wszystkim podkreśliłabym ogromne korzyści zdrowotne! Wiecie, że dzięki pływaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób sercowych – i to aż o 40%! Ta forma aktywności usprawnia działanie układu krwionośnego – zwiększa wykorzystanie tlenu w organizmie bez zmuszania serca do większego wysiłku.

Są też ćwiczenia siłowe, wiec wzmacnia się całe ciało. Doskonale można kształtować sylwetkę, a dzięki pływaniu artystycznemu zadbamy o stawy i kręgosłup. 

Podoba mi się, jak moje zawodniczki mówią, że poznały nowe wspaniałe koleżanki – moim zdaniem jest to również bardzo ważna i fajna kwestia.

Nauka pracy w zespole przydaje się przez całe życie. Ta dyscyplina na pewno doskonale do tego przygotuje. Zauważalne jest, że dzieci, które trenują pływanie artystyczne, poprawiają swoje oceny w szkole. Cały czas ćwiczy się pamięć. Ten prozdrowotny i bardzo ogólnorozwojowy sport przynosi naprawdę wiele korzyści, wpływając na gibkość, zwinność, koordynację ruchową, poczucie rytmu.

Serce mi rośnie, kiedy słyszę, że moje zawodniczki znalazły swoją wielką pasję, i widzę, jak żyją tym sportem. Nie ma nudy!

Bardzo się cieszę, że mogę popularyzować ten piękny sport, który sprawia tyle radości.

---

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Czasopismo o pływaniu | AQUA SPEED magazyn

Polecane

pixel