Pływanie – zabawa i przygoda

2024-07-28
Pływanie – zabawa i przygoda

Dlaczego warto nauczyć się pływać i doskonalić tę umiejętność? Bo dzięki niej można przeżyć świetną przygodę i poznać super fajnych ludzi! O znaczeniu zawodów pływackich na basenie i wodach otwartych opowiadają Filip Wypych (pływak, olimpijczyk) oraz podopieczna Feel The Water Lisa Kmin.

W ramach kolaboracji AQUA SPEED i Feel The Water, spotkaliśmy się z Filipem oraz Lisą podczas zawodów o "Puchar Sprintu Filipa Wypycha", których partnerem była marka AQUA SPEED. Następnie duża część ekipy Feel The Water wzięła udział w naszych zawodach AQUA SPEED Open Water Series!

Nauka pływania i bezpiecznego zachowania w wodzie

Dlaczego uważasz, że każde dziecko uczące się pływać powinno wystartować w zawodach open water?

Filip Wypych: Uważam, że każde dziecko, które uczy się pływać, powinno wystartować w zawodach open water, ponieważ jest to świetna zabawa! Poza tym start w takich zawodach przede wszystkim pozwala dzieciom na wykorzystanie nabytych na basenie umiejętności w otwartej wodzie – jeziorze, rzece, morzu.

Jest to niezwykle istotne ze względu na większy poziom umiejętności bezpiecznego zachowania się na otwartych zbiornikach wodnych.

W basenie warunki są zawsze takie same – 4 ściany, dno, przejrzysta woda. W otwartych zbiornikach warunki są zmienne, pojawiają się prądy w wodzie i przeważnie po zanurzeniu głowy widoczność jest mocno ograniczona. Zależy nam na tym, żeby nasi kursanci wiedzieli, jak zachować się w takich warunkach i co może ich spotkać, gdy np. wypadną z łódki.

Pierwszy start w zawodach open water

Jak przekonać do pierwszego startu na zawodach open water zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci?

FW: Wiele osób ma obawy, czy sobie poradzą w zawodach open water – czy uda im się przepłynąć cały dystans, czy nie spanikują... Zawody z cyklu Aqua Speed Open Water Series | AQUA SPEED Open Water są idealną okazją, żeby rozwiać te wątpliwości. Przede wszystkim odbywają się na wyznaczonej, bezpiecznej trasie pod czujnym okiem organizatorów i ratowników, dzięki czemu nawet w przypadku kryzysu jesteśmy bezpieczni i możemy liczyć na pomoc.

Jeśli chcemy sprawdzić swoje pływackie umiejętności i pokonać obawy, to nie ma ku temu lepszej okazji niż start w zawodach open water. 

Newsletter AQUA SPEED

Trening na basenie a zawody open water

Co jest najtrudniejsze w open water? Jak się do tego przygotować na basenie?

FW: W mojej opinii najtrudniejsza w open water jest nawigacja. Pływając w basenie, dokładnie wiemy, w którym kierunku się przemieszczamy. W otwartych akwenach jest już zupełnie inaczej. Po zanurzeniu głowy do wody widoczność jest bardzo mocno ograniczona, a do tego dochodzą fale, prądy i inni uczestnicy. Przy tych czynnikach okazuje się, że pływanie wcale nie jest tak proste, jak nam się wydaje. Właśnie to jest jednak istotą pływania open water. Chodzi o to, żebyśmy nauczyli się wykorzystywać swoje umiejętności i obserwować otoczenie do prawidłowej nawigacji.

Trenując w basenie, możemy wykonywać ćwiczenia nawigacyjne, czyli nauczyć się podnosić głowę w celu spojrzenia do przodu.

  • Fajnym ćwiczeniem jest też zamknięcie na chwilę oczu podczas pływania. Wtedy przekonamy się, czy uda nam się płynąć prosto, czy jednak będzie nas znosiło na którąś ze stron.

Uwaga: to ćwiczenie możemy wykonać tylko wtedy, gdy jesteśmy sami na torze i najlepiej, gdy ktoś nas obserwuje!

Lisa Kmin podopieczna szkoły pływania Feel The Water 

Czy pływanie sprawia Ci przyjemność? Co lubisz w nim najbardziej?

Pływanie to ogromna frajda – zarówno na basenie, jak i otwartym zbiorniku, a już najfajniejsze jest wśród fal morskich. Na basenie najbardziej lubię skoki do wody i nurkowanie. [uśmiech] A w morzu – oglądanie kolorowych żyjątek.

Jakie ćwiczenia/zabawy lubisz podczas treningu na basenie i dlaczego?

Skoki do wody i pływanie z płetwami

Wolisz ścigać się na basenie czy open water?

Wolę ściganie na basenie.

Co jest najfajniejsze w zawodach na basenie?

Wyniki wyświetlane na tablicy na bieżąco.

Czy pływanie open water (w jeziorze) jest fajne? Co jest najfajniejsze?

Jest bardzo fajne, a najfajniejsze jest to, że to nie tylko samo pływanie, ale również bieganie – i można tym nadrabiać czas. [uśmiech]

Co czułaś podczas wyścigu w jeziorze w Ślesinie, gdy wbiegałaś do wody i później podczas płynięcia?

To był mój pierwszy raz, więc odczuwałam pewien strach i zastanawiałam się, czy dam radę, ale też byłam przekonana, że dam z siebie 100%. Woda w jeziorze jest zupełnie inna niż na basenie, więc to też ma wpływ na odczucia. Fajna przygoda!

Czy chcesz wystartować jeszcze raz i dlaczego?

TAK – i nawet już jestem zarejestrowana! Chciałabym poprawić swój wynik.

---

Przypis redakcji: Lisa Kmin w Ślesinie zdobyła 1 miejsce w kategorii K8, a na pucharze sprintu – 7. miejsce (na 25 osób) stylem dowolnym; kategoria wiekowa – 9 lat. Lisa w Ślesinie popłynęła dystans 200 metrów z czasem 5:12, w kolejnych zawodach cyklu AQUA SPEED Open Water Series w Sycowie, popłynęła ten sam dystans z czasem 5:06. Gratulujemy zrealizowania planu!

Atmosfera zawodów open water

Co najbardziej Ci się podoba na zawodach open water?

FW: W zawodach open water najbardziej lubię niesamowitą atmosferę. Są to zawody, w których biorą udział całe rodziny – rodzice oraz dzieci. Startują zawodnicy profesjonalni, pasjonaci pływania, ale również amatorzy, którzy postawili sobie wyzwanie, jakim jest start w open water. Jak w każdych zawodach, chodzi o rywalizację i jak najwyższą pozycję, ale w open water liczy się również pokonanie swojego strachu i sprawdzenie umiejętności.

Woda to żywioł – bezpieczeństwo ponad wszystko

Jak się czujesz, pływając w otwartych akwenach?

FW: W basenie spędziłem 28 lat i mam olbrzymi respekt przed wodą. Pomimo tego, że ufam swoim umiejętnościom, wiem, że potrafię bardzo dobrze pływać i zapewne poradziłbym sobie we wszystkich warunkach, to zdaję sobie sprawę, że woda potrafi być nieprzewidywalnym żywiołem. Dlatego nigdy nie wchodzę do otwartej wody bez drugiej osoby, która wchodzi ze mną do wody albo stoi na brzegu. Staram się trzymać wyznaczonego kursu i zawsze mam ze sobą boję asekuracyjną.

---

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Zdjęcia: ŁOZP / Grzegorz Michałowski | Antek Mazerant | archiwum AQUA SPEED OPEN WATER SERIES

Czasopismo dla kochających wodę | AQUA SPEED magazyn

Polecane

pixel