Slow Swimming – modna idea!
Czy pływanie open water to tylko wyścigi podczas zawodów? Zdecydowanie nie! To przede wszystkim doświadczanie wody oraz innych dobrodziejstw natury, poznawanie własnych możliwości i przełamywanie barier, a także budowanie relacji... a nawet wspólnoty. O idei slow swimming rozmawiamy z Grzegorzem Kumiszczą – z Klubu Sportowego Zahartowani.
Slow Swimming
Czy slow swimming to jakaś filozofia pływania wzorowana na slow jogging, czy raczej technika pływania?
Ideą slow swimming jest czerpanie radości z samego płynięcia. Podczas wydarzenia nie ścigamy się i nie rywalizujemy ze sobą. Slow swimming może również być formą relaksu, sposobem na szlifowanie techniki pływania, regenerację po intensywniejszej rywalizacji, a nawet zwiedzanie okolicy.
Pływanie dobre na wyciszenie
Pływanie to aktywność dla indywidualistów czy wręcz przeciwnie?
Pływanie może być idealnym sposobem na samotny, spokojny czas z samym sobą. Ja na przykład zdecydowanie wolę pływać wcześnie rano (chociaż bardzo nie lubię wstawać o 5:00). Woda może być świetnym miejscem, gdzie osoby potrzebujące wyciszenia znajdą wytchnienie od codziennego hałasu i natłoku obowiązków. Oczywiście pływanie zdecydowanie może być także aktywnością społeczną, szczególnie gdy angażuje się w nią innych. Aktywności grupowe są wielkim motywatorem. Wiele osób korzysta z pływania jako sposobu na spotkanie się z przyjaciółmi lub grupą treningową.
Bezpieczeństwo w wodzie a nauka pływania
Dlaczego warto uczyć się pływać oraz przyswajać wiedzę dotyczącą zachowania się w wodzie?
Istnieje wiele powodów, dla których warto to robić. Uważam, że najważniejszym jest bezpieczeństwo. Nauka pływania i zachowania się w wodzie to podstawowe umiejętności niezbędne podczas wypoczynku w pobliżu zbiorników wodnych. Każdy, kto umie pływać, ma większe szanse na przetrwanie w sytuacjach nieprzewidzianych.
Pływanie to także świetna forma aktywności fizycznej, która angażuje wiele grup mięśniowych i jest łagodna dla stawów. Regularne pływanie może pomóc w poprawie wydolności, siły i elastyczności, a także przyczyniać się do ogólnego dobrego samopoczucia. Nauka pływania i zdobywanie umiejętności związanych z zachowaniem się w wodzie ma wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy będziemy robić to dla swojego bezpieczeństwa, przyjemności czy uczestnictwa w sportowych wyzwaniach, pływanie jest wartościową i wszechstronną umiejętnością.
BEZPIECZNIE W WODZIE
Każdy, kto umie pływać, ma większe szanse na przetrwanie w sytuacjach nieprzewidzianych.
Pływanie w wakacje ale nie tylko
Pływanie to również pretekst do wakacyjnego podróżowania. Jak przygotować się fizycznie, organizacyjnie i sprzętowo, aby przeżyć niezapomniane pływackie przygody w Polsce?
Aby przygotować się pływacko do wakacyjnych przygód, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: fizyczny, organizacyjny i sprzętowy. Poprzez przygotowanie fizyczne mam na myśli regularne treningi, które przed podróżą pozwolą wzmocnić kondycję, wydolność i technikę pływacką. Oprócz pływania warto zadbać również o ogólną kondycję fizyczną, wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające wytrzymałość. W organizacji podróży mogą pomóc nam media społecznościowe, w których aktywne są obecnie liczne ekipy pływackie z całej Polski. Warto dołączyć do którejś z ekip i zadawać tam pytania. Ja oczywiście serdecznie zapraszam do Ełku.
Niezbędny sprzęt do pływania open water
Jeśli chodzi o sprzęt pływacki, to według przewodniej opinii podstawowym wyposażeniem rekreacyjnego pływaka powinny być kąpielówki, ręcznik i okularki, dodatkowo może maska, rurka czy płetwy. Ja osobiście wolałbym znaleźć się w wodzie bez kąpielówek niż bez bojki asekuracyjnej [uśmiech]. Bardzo promuję pływanie z bojkami i uważam, że powinny być nieodzownym elementem ekwipunku każdego miłośnika wypoczynku nad wodą.
Ileż to razy słyszymy o utonięciu dobrego pływaka relatywnie niedaleko brzegu? Przyczyny mogą być przeróżne: skurcz, zasłabnięcie, zaplątanie się w wodorosty czy sieci rybackie oraz wiele innych powodów. Chwycenie się zwykłej dmuchanej bojki mogłoby uratować życie, dając chwilę wytchnienia bądź możliwość zaczekania na pomoc.
Ełk stolicą pływania
Ełk staje się stolicą pływania przeprawowego za sprawą ekipy „Zahartowani”.
W lipcu mieliśmy okazję pływać slow swimming, czyli 10 kilometrów przez Jezioro Ełckie, całe wakacje trwa akcja "Pływacki Patrol", a już wkrótce Grzegorz Kumiszcza ze swoimi ludźmi będzie zapraszał do pływania naprawdę długich dystansów na Mazurach. Szykujcie się, bo w ramach projektu Grate Masurian Lakes Crown zapowiada się megaprzygoda w naprawdę doborowym towarzystwie i profesjonalnej oprawie!
Patronat medialny nad projektem Grate Masurian Lakes Crown objął AQUA SPEED magazyn
Z ostatniej chwili!
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia z archiwum Klub Sportowy Zahartowani Ełk