Sprzęt do nurkowania dla początkujących - Co kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego wyposażenia?
To, co ukryte pod wodą, fascynuje ludzi nie mniej, niż wysokie partie gór. Pierwszym krokiem do eksploracji podwodnych głębin jest nauka nurkowania. Wstęp do takiej przygody obejmuje nurkowanie w basenie i zakup niezbędnego sprzętu do nurkowania dla początkujących. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert i dostępnych akcesoriów nurkowych? Co jest niezbędne od razu, a z czym można ewentualne poczekać?
ABC przyszłego nurka
Nauka nurkowania odbywa się podczas specjalistycznych kursów, pod okiem doświadczonych instruktorów, a zdobycie umiejętności potwierdzane jest certyfikatem. Nie ma w tej kwestii drogi na skróty, ze względu na bezpieczeństwo przyszłych nurków.
Jaki zestaw do nurkowania jest najlepszy? Na początek do nauki wystarcza basen i podstawowe wyposażenie nurka, w które najlepiej zaopatrzyć się jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Obejmuje ono zakup maski z rurką i płetw do nurkowania.
MASKA
Maska do nurkowania chroni oczy, usta i nos oraz umożliwia widzenie pod wodą. Wybór odpowiednio dopasowanej maski jest ważny, więc należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów…
Rodzaj
- Maska z dzieloną szybą — przypomina powiększone okulary pływackie w ramie z tworzywa, z dodatkową osłoną nosa. Osoby z wadą wzroku mają możliwość zastosowania szkieł korekcyjnych w niektórych modelach tego rodzaju.
Korekcyjna maska z dzieloną szybą i szkłami dostępnymi w zakresie korekcji ujemnej od -1,0 do -8,0 oraz dodatniej od +1,75, +2,25 oraz +2,75 dioptrii.
- Maska z pełną szybą — zaletą w stosunku do poprzedniczki jest tu znacznie lepsze pole widzenia. Nie ma za to możliwości zastosowania korekcji wzroku w tego typu maskach.
Pojedyncza szyba w masce nurkowej zapewniająca dobre pole widzenia pod wodą.
- Maska panoramiczna — zgodnie z nazwą zapewnia osobie nurkującej doskonałą widoczność. Zazwyczaj posiada wydłużoną szybę odpowiadającą za tak „rozległy widok”, szczególnie w dół.
Panoramiczna maska do nurkowania, zapewniająca nieograniczone widoki pod wodą.
Dopasowanie
To najważniejsze kryterium wyboru maski do nurkowania. Musi ona idealnie przylegać do kształtu twarzy. Dobrym wyborem jest ten model, który przyciśnięty do twarzy trzyma się na niej bez zakładania paska. Drugą ważną cechą jest dobre dopasowanie osłony nosa. Po założeniu maski wewnątrz powinno pozostać wystarczająco dużo miejsca, aby można było swobodnie wypuścić powietrze.
Kołnierz
To część maski uszczelniająca jej połączenie z twarzą nurka. Maski najczęściej mają kołnierz czarny, chroniący oczy przed wpadaniem światła z zewnątrz lub przejrzysty, zapewniający szerszy kąt widzenia.
FAJKA
Wielu nurków uważa jej przydatność za dyskusyjną, niemniej fajka należy do podstawowego sprzętu do nurkowania dla początkujących. Warto na własnej skórze przekonać się o jej użyteczności. Fajka umożliwia oddychanie z głową zanurzoną pod wodą.
Długość i szerokość
Kupując wygodną fajkę, najlepiej wybrać najkrótszą, o średnicy ok. 2,5 cm. Im większa jest średnica rurki, tym łatwiejsze jest zaczerpnięcie przez nią powietrza i oddychanie. Długość fajki ma z kolei znaczenie przy wydechu — im krótsza rurka, tym mniej tzw. martwego (wydychanego) powietrza zaczerpuje nurek wraz z kolejnym wdechem.
Ustnik
Fajki wyposażone są w jeden z dwóch rodzajów ustników: anatomiczny — opierający się na powierzchni zębów i podniebieniu, oraz ustnik przytrzymywany zębami (trzonowymi) płetwonurka. Wielkość i kształt są dobierane indywidualnie – według osobistych upodobań.
Zabezpieczenia
Niektóre fajki posiadają zawór ułatwiający ewentualne odprowadzanie wody z fajki oraz zabezpieczenie uniemożliwiające dostanie się wody do fajki.
Wygodna fajka do nurkowania z systemem zaworów ułatwiających oddychanie.
SNORKELING
Ten rodzaj nurkowania, a właściwie obserwacji tego, co dzieje się tuż pod powierzchnią wody, zyskuje na popularności, zwłaszcza w ciepłych, przejrzystych akwenach, gdzie życie na rafach jest niezwykle barwne i atrakcyjne.
Fajka wykorzystywana w snorkelingu umożliwia osobie pływającej oddychanie bez konieczności wynurzania głowy dla nabrania oddechu. Rosnąca popularność snorkelingu sprawiła, że doczekał się on własnego sprzętu — pełnotwarzowej maski z fajką, zapewniającej znakomite pole obserwacji, choć tradycyjna maska z rurką do nurkowania również świetnie się sprawdza.
Pełnotwarzowa maska z rurką do nurkowania – sprzęt do snorkelingu.
PŁETWY
Zwiększają prędkość poruszania się nurka pod wodą i pozwalają na bezpieczne pływanie w prądach wodnych.
Rodzaj
- Kaloszowe — płetwy posiadające płytki "but" zakrywający piętę i zakładany na gołą stopę. Są najlepszym wyborem dla początkujących – do nauki nurkowania. Sprawdzają się w basenie oraz podczas nurkowania w płytkich wodach.
- Paskowe — płetwy zakładane na specjalne buty do nurkowania. Ich zaletą jest większa uniwersalność, ponieważ zdejmując płetwę można przejść np. po kamienistym terenie w butach. W przypadku płetw kaloszowych chodzenie "na bosaka" jest mało komfortowe. Jeżeli przygoda z nurkowaniem nie kończy się na etapie podstawowym, zakup płetw paskowych jest niezbędny w późniejszym okresie.
Dopasowanie
Na pierwszy rzut oka drobnostka, ale ważna. Dotyczy zwłaszcza sprzętu dla początkujących i płetw kaloszowych. Zbyt ciasne spowodują bolesne otarcia i występowanie skurczy, a za luźne mogą się zsuwać ze stóp. Uwaga! Obydwie płetwy są identyczne, nie rozróżnia się ich na prawą i lewą.
Twardość i długość
Twarde płetwy zwiększają szybkość pod wodą, ale wymagają większego nakładu pracy nóg. Z tego względu bardzo twarde płetwy nie są polecane np. kobietom mającym mniejszą masę i z reguły słabsze mięśnie nóg. Dla osób początkujących znacznym ułatwieniem w trakcie nauki nurkowania są płetwy miękkie i krótkie, niepowodujące skurczu mięśni i ułatwiające manewrowanie.
Kaloszowe, krótkie płetwy ułatwiające początkującym nurkom pływanie.
***
Podsumowując… Jeśli zaczynasz naukę nurkowania, z pewnością potrzebujesz kilku akcesoriów: dobrze dopasowanej maski – zwykłej lub korekcyjnej, jeśli masz wadę wzroku, fajki, czyli rurki do nurkowania – najlepiej krótkiej i możliwie szerokiej, oraz płetw – na początek miękkich, krótkich, kaloszowych, później – wraz ze wzrostem umiejętności nurkowych – twardszych, dłuższych i paskowych. Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do nurkowania dla początkujących to absolutnie wystarczający zestaw.