Style pływackie – przegląd i charakterystyka

2021-03-31
Style pływackie – przegląd i charakterystyka

Style pływackie – przegląd i charakterystyka

Pływanie traktowane było początkowo jako umiejętność, a później jako dyscyplina sportowa. W miarę upływu czasu ukształtowano sposoby poruszania się w wodzie, czyli style pływackie. Rozprawia się o nich przynajmniej od XVII wieku, kiedy to Edward Digby pisał, iż celem pływania jest samodzielne unoszenie się na tafli wody przez człowieka.

Potem dokładnie przybliżył pływanie na plecach:

"Gdy pływamy z twarzą ku górze, prawą ręką chwytamy lewą nogę i przeciwnie, co chwila coraz to inna goleń podnosi się i opuszcza."
Przy objaśnieniu techniki pływania przybliżonego do poruszania się stylem klasycznym możemy wymienić: „styl pływacki na boku”, „czwórwynurzanie”, „ugniatanie wód” czy „kozi skok”. Powyższe przykłady przytaczam oczywiście tytułem wstępu, przypomnienia i ukazania kontrastu, który możemy dziś zaobserwować.

Warto zadać więc pytania: jakie są style pływackie? I jaki jest najszybszy styl pływacki? 

  • kraul, 
  • motylek (delfin), 
  • żabka (klasyczny), 
  • styl grzbietowy. 

Wszystkie style pływackie składają się na styl zmienny, którego najważniejszą regułą jest przepłynięcie każdym stylem tego samego dystansu w odpowiedniej kolejności (delfin, grzbiet, żabka, kraul). Bardzo dużą uwagę zwraca się również na pływanie pod wodą, o którym przeczytasz w rozwinięciu. 

Styl pływacki – kraul

Jest to styl, który charakteryzuje naprzemianstronna praca ramion na piersiach z oddechem na bok, nogi zaś pracują nożycowo. Wyróżniamy również kraul ratowniczy, który charakteryzuje pływanie z głową uniesioną nad powierzchnią wody, a jeszcze inną formą jest kraul na wodach otwartych, gdzie cechą charakterystyczną jest unoszenie głowy nad wodę dla orientacji w terenie. Kraul to najszybszy styl pływacki. Rekordziści świata pokonują 100 metrów na basenie 25-metrowym w niecałe 45 sekund (Amaury Leveaux).

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że pływanie kraulem na zawodach dozwolone jest w konkurencjach w stylu dowolnym, a oznacza to, że po skoku startowym wcale nie musisz płynąć kraulem, ale możesz również każdym innym stylem. Ponowna zmiana stylu w trakcie trwania tego samego dystansu według przepisów oznacza dyskwalifikację. 

Jak przygotować się na trening pływania?

Urozmaicenie treningu oraz wzrost formy pływaka można jednak uzyskać również poprzez odpowiednio dobrane akcesoria do pływania. Dzięki temu trening stanie się bardziej różnorodny oraz efektywny. 

Sprzęt do treningu na basenie

Styl pływacki – motylek (delfin)

Motyl, w środowisku pływackim potocznie nazywany „koniem”, jest najtrudniejszym do opanowania stylem pływackim. Wynika to z jego charakterystyki. Ramiona przenoszone są jednocześnie, oddech najczęściej brany przed siebie (zdarzają się przypadki oddechu z głową skręconą do boku), nogi pracują jednocześnie. Cały styl wymaga bardzo dobrej koordynacji ruchowej, dużej siły i elastyczności. Delfin to drugi najszybszy styl na świecie, a rekord świata na 100 metrów na krótkim (25 m) basenie wynosi niecałe 48 sekund (Caeleb Dressel). 

Styl pływacki – żabka (styl klasyczny)

Żabka jest stylem najbardziej lubianym przez niedzielnych pływaków. Może to wynikać z faktu, że poprzednie pokolenie naszego społeczeństwa w szkołach czy też na uczelni przeważnie uczone właśnie tego stylu. Charakteryzuje się on symetrycznym ruchem rozgarniającym ramion z oddechem przed siebie, z pracą nogami dosłownie przypominającymi kopnięcia żaby w stawie. Błędem jest pływanie przez osoby dorosłe żabką rekreacyjną – z głową uniesioną w górze – ze względu na nadmierne napięcie mięśni kręgosłupa. W żabce sportowej po każdym pociągnięciu następuje faza wyleżenia, w której głowa chowa się do wody, a kręgosłup może odetchnąć. Nie jest to szybki styl pływacki. Rekord świata na 100 metrów wynosi 55,41 (Adam Peaty). 

Styl pływacki grzbietowy

Grzbiet jest odzwierciedleniem kraula, z tym że oczywiście ruch wykonywany jest na plecach. Współcześnie szybkie pływanie grzbietem warunkuje długie pływanie pod wodą nogami do delfina (chociaż należy zauważyć, że pływanie pod wodą odgrywa coraz większą rolę we wszystkich innych stylach). Grzbiet najczęściej jest pierwszym stylem, którego uczą się adepci pływania. To trzeci najszybszy styl. „Setkę” grzbietem pokonuje się w 48,5 sekundy (Kliment Kolesnikov).
Na koniec jako ciekawostkę chciałbym dodać, że kraul i motylek to wprawdzie najszybsze style pływackie, lecz na filmach z treningu Ryana Lochtego (wielokrotnego medalisty olimpijskiego) możemy zaobserwować bardzo szybkie pływanie pod wodą nogami do delfina na 50 metrów na długim basenie (z czasem 23,37). Pływanie pod wodą może zatem być tajną bronią każdego pływaka, jednak by osiągnąć zadowalający poziom należy poświęcić wiele pracy i polubić czas bez łapania oddechu.

Czasopismo o pływaniu | AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel