Urodzeni sportowcy – pływacy z niepełnosprawnościami

2022-06-22
Urodzeni sportowcy – pływacy z niepełnosprawnościami

Pływacy z niepełnosprawnościami, determinacją i radością życia

Wszyscy nasi podopieczni to urodzeni sportowcy – wyczynowi sportowcy. Losy naszych sportowców są różne; każdy z nich ma inną historię. W naszej sekcji staramy się inwestować w młodzież, przez co można powiedzieć, że jest to długofalowy, perspektywiczny plan – Rozmowa z Michałem Zielińskim, trenerem Sekcji Pływackiej oraz wiceprezesem Klubu SSN START Łódź.

Sekcja pływacka dla niepełnosprawnych

Jak narodziła się sekcja pływacka – pod wpływem potrzeby chwili czy raczej powstał plan jej utworzenia?

Michał Zieliński: Myślę, że jedno i drugie – potrzeba chwili i długofalowy plan. Wiem, że jedno wy klucza drugie, ale plany powstania sekcji pływackiej STARTu sięgają początku 2010 roku. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Powstaliśmy dopiero w 2018 r. Zamysł utworzenia na nowo sekcji urodził się już w 2017 r. i w przeciągu dosłownie 1-2 miesięcy przy pomocy PZSN START Warszawa udało nam się ruszyć dzięki dostępnym środkom z ministerstwa.

Jak na tak duże miasto jak Łódź śmiało można rzec, że powstaliśmy dopiero w 2018 r. Nasze miasto potrzebowało takiego przedsięwzięcia. Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują ruchu, miejsca do spotkań, do trenowania, a przede  wszystkim do wspólnej integracji i aktywnej rehabilitacji, bo przecież trening pływacki to najlepsza forma rozwoju i rehabilitacji.

W naszej sekcji staramy się inwestować w młodzież, przez co można powiedzieć, że jest to długofalowy, perspektywiczny plan. Czerpiemy wzorce z sekcji pływania osób pełnosprawnych, z której cały nasz sztab trenerski się wywodzi. Im wcześniej zaczniesz, tym większa szansa na sukces.

---

Przeczytaj również wywiad "Parapływackie mistrzostwo" z Beatą Pożarowszczyk-Kuczko trenerką główną Kadry Narodowej w Parapływaniu.

Pływanie osób niepełnosprawnych

Pływacy Waszej sekcji to osoby z niepełnosprawnościami, które zaczęły pływać, czy sportowcy, którzy ulegli np. wypadkowi? W jakim wieku można rozpocząć pływanie w sekcji?

Wszyscy nasi podopieczni to urodzeni sportowcy – wyczynowi sportowcy. [uśmiech] Losy naszych sportowców są różne; każdy z nich ma inną historię. Mogę przedstawić kilka przykładów.

  • W naszych szeregach mamy zawodniczkę, która była mistrzynią Europy w karate jako pełnosprawna zawodniczka. W wyniku bardzo nieszczęśliwych zdarzeń podczas zgrupowania uległa wypadkowi – złamała kręgosłup. Niestety dziś porusza się na wózku, ale pozostał w niej duch rywalizacji oraz zacięty charakter sportowca. Ania trafiła do naszej sekcji i rywalizuje z sukcesami na arenie krajowej w parapływaniu. Aktualnie jest brązową medalistką Mistrzostw Polski.
  • Kolejnym przykładem jest Maciek, który z powodzeniem rywalizuje w paratriathlonie (3 razy z rzędu wywalczył Mistrzostwo Polski na dystansie sprinterskim). Uległ wypadkowi komunikacyjnemu i – co ciekawe – dopiero po wypadku nauczył się pływać.
  • Nasz najlepszy dotychczas zawodnik Wiktor Robak – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski – od urodzenia boryka się z chorobami neurologicznymi, ale nie przeszkadza mu to w osiąganiu bardzo dobrych wyników. 
SSN START Łódź - Sekcja Pływacka Osób Niepełnosprawnych w AQUA SPEED magazyn
SSN START Łódź - Sekcja Pływacka Osób Niepełnosprawnych w AQUA SPEED magazyn
SSN START Łódź - Sekcja Pływacka Osób Niepełnosprawnych w AQUA SPEED magazyn

Jakie cechy wyróżniają sportowców z niepełnosprawnościami? Czego mogą nauczyć się od nich sportowcy pełnosprawni?

Jeśli miałbym odpowiedzieć krótko, to zdecydowanie powiedziałbym, że determinacja oraz po prostu radość z życia. Niejednemu pełnosprawnemu sportowcowi przydałyby się te cechy. Praca z osobami z niepełnosprawnościami to czysta przyjemność. Ich determinacja, zaciętość podczas wykonywania ćwiczeń jest nie do opisania – trzeba zobaczyć to na własne oczy. Trening zakończony z uśmiechem na ustach to najlepsza nagroda dla mnie jako trenera.

SSN START Łódź - Sekcja Pływacka Osób Niepełnosprawnych w AQUA SPEED magazyn
SSN START Łódź - Sekcja Pływacka Osób Niepełnosprawnych w AQUA SPEED magazyn

Gdyby miał Pan zachęcić do pływania w sekcji, to co i komu by Pan powiedział? Jak przekonałby Pan rodziców, a jak potencjalnego zawodnika?

Przeważnie zaczynamy od rodziców. To od nich wszystko zależy. Pierwsze hasło, jakie rzucam zazwyczaj, to DARMOWA rehabilitacja dla dzieci i młodzieży – z naciskiem na „DARMOWA”. Wyjaśniamy, że prowadzimy najlepszą formę rehabilitacji poprzez sport. Zajęcia są całkowicie darmowe dla naszych podopiecznych.

Kolejną kartą przetargową jest „trening ułożony pod rodzica”. Szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami to właśnie od rodziców zależy najwięcej – bo muszą przecież jakoś dojechać do nas na trening. Dlatego dotychczasowe zajęcia dla młodzieży są w godzinach wieczornych, około godz. 19 – tak, aby młodzież zdążyła odrobić lekcje, a rodzic po pracy mógł odpocząć i potem zawieźć dziecko na trening.

Kolejną sprawą – bardzo istotną – jest dobra zabawa, przekształcona później w trening sportowy, a także wspólna integracja i poznanie osób ze wspólnego środowiska, a przy odrobinie szczęścia zwiedzanie ciekawych zakątków na świecie przy okazji zawodów.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Foto: Adrian Stykowski / Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

Materiał został opublikowany w trzecim numerze AQUA SPEED magazyn.

Polecamy również artykuły:

Nauka pływania... dla zdrowia i pomagania? Misja Pływanie!

Mozolny trening pływacki... a później radość z pomagania!

AQUA SPEED magazyn

Polecane

pixel