Wspólny interes – czym jest sponsoring sportowy?
Realizacja sportowych marzeń jest kosztowna. Zarówno sportowcy, jak i drużyny, kluby sportowe marzą o rozpoczęciu współpracy z bogatym darczyńcą. Czym i dla kogo jest sponsoring sportowy – pomoże nam zrozumieć Alicja Tchórz, pływaczka, działaczka, organizatorka zawodów pływackich, współtwórczyni platformy sponsoringowej nasimistrzowie.pl.
Na czym polega sponsoring w sporcie?
Jak formalnie przygotować się do współpracy ze sponsorem? Czym się różni od dotacji?
Alicja Tchórz: Myślę, że trafniejsze byłoby rozróżnienie mecenatu i sponsoringu. Przyjmuje się, iż podstawą patronatu jest bezinteresowność, podczas gdy priorytetem sponsoringu jest osiągnięcie wymiernych korzyści ze współpracy.
Jednostki podczas poszukiwania sponsorów powinny jasno określić profity dla inwestora m.in:
- gdzie znajdzie się jego znak towarowy (np. odzież sportowa, zdjęcie profilowe, pocztówki z autografem, obiekt sportowy);
- kiedy dojdzie do uwydatnienia współpracy w oparciu o kalendarz zawodów/obozów. Jeśli to możliwe, zaleca się dodać czas ekspozycji oraz oszacować jego wartość;
- zasięgi w mediach społecznościowych (częstotliwość publikacji, sposoby tagowania, repostowania itp.);
- prawa do wizerunku, udział w reklamach;
- nazwanie sponsora (sponsor główny, wspierający, strategiczny). W przypadku klubu możliwa jest zmiana nazwy zespołu.
Można również zaproponować warsztaty motywacyjne dla pracowników, szkolenia dla dzieci lub wzięcie udziału w oficjalnym evencie firmowym. Owe praktyki występują coraz częściej i są zgodne z istotnym działaniem CSR*. Należy określić swoje oczekiwania (sprzęt, usługi, wsparcie pieniężne).
Jeśli ubiegamy się o dodatkowe finansowanie, dobrze jest załączyć informację, na co zostaną wydatkowane środki oraz czy mamy już wsparcie z innych źródeł – a jeśli tak, to jakich i jakiej wielkości. W umowie powinien się znaleźć również okres współpracy.
Wygląda to na dość skomplikowane, jednak w praktyce nie jest takie trudne (uśmiech). Każdą umowę polecam skonsultować z prawnikiem w celu uniknięcia problemów w przyszłości.
Kto powinien mieć pomysł na współpracę? Kto powinien ją zainicjować – sportowiec czy sponsor?
AT: Nie da się jednoznacznie określić, kto powinien. Pozytywem jest fakt, że rynek sponsoringu sportowego w naszym kraju się rozwija i ta tendencja ma się utrzymywać w przyszłości. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że wymienione wyżej korzyści można uzyskać przy relatywnie niskich nakładach w porównaniu z innymi środkami aktywizacji, np. reklamą telewizyjną, radiową.
Szacuje się, iż jednostka pieniądza inwestowana w sponsoring daje trzy razy więcej czasu antenowego niż przekazana na tradycyjną reklamę.
Jako zawodnik chciałabym, żeby współpracę inicjowali przedsiębiorcy. W praktyce jest trochę inaczej. Do firm spływają setki ofert i to sportowiec musi się wyróżnić. Oczywiście najlepiej, jeśli jest to wybitny wynik sportowy, jednak to niejedyny czynnik.
W dzisiejszych czasach nie wystarczy, że zawodnik jest najlepszy w swoim fachu. Musi mieć pomysł na siebie i kontakt z kibicami, którzy dla sponsora są potencjalnymi klientami.
W kolejnym numerze: Jak znaleźć sponsora?
AT: Myśląc o sportowcach, mamy przed oczami głównie tych z pierwszych stron gazet, serwisów internetowych czy TV. Dziennikarze rozpisują się na temat zarobków, kontraktów sponsorskich, a sumy, jakie podają, rozpalają naszą wyobraźnię.
O tym, jak pozyskać sponsora i tworzyć z nim relację przynoszącą obopólne korzyści, przeczytacie w kolejnym numerze AQUA SPEED magazyn!
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Alicja Tchórz – twórczyni portalu nasimistrzowie.pl. Polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, mistrzyni Europy na krótkim basenie i wielokrotna rekordzistka Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro.
Przeczytajcie również rozmowę z Alicją na temat sportowego ratownictwa wodnego, który ukazał się w czwartym numerze AQUA SPEED magazyn.
Zaangażowanie sponsoringowe marki AQUA SPEED!
Marka AQUA SPEED wspiera ciekawe, wartościowe projekty sportowe, organizowane zarówno przez pasjonatów, lokalnych działaczy, społeczników, jak i profesjonalnych organizatorów. Wszędzie tam, gdzie sport łączy się z dobrą zabawą, przygodą i miłością do wody, wypatrujcie logo naszej marki!