Wyścig pływacki dookoła mola w Sopocie – najciekawsze zawody open water
Zawody open water w Polsce
Wakacyjny weekend bez zawodów open water to weekend stracony – tak uważa większość pasjonatów tej dyscypliny sportu. Pływacy z całej Polski, ale nie tylko przemierzają kraj w poszukiwaniu przygód, adrenaliny, nowych znajomości a czasami przyjaciół na całe życie! Kolejna prezentacja z cyklu "open water w Polsce" to "Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka", który tradycyjnie w trzech odsłonach, odbywa się w Sopocie w okresie wakacyjnym. Na zestaw pytań naszej redakcji, odpowiedział Józef Kamiński Z-ca Dyr. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.
Skąd pomysł na to, aby zorganizować zawody open water, kto stoi za przedsięwzięciem i jaka jest historia projektu?
W ponad 20-letniej historii imprezy organizowanej przez sopocki MOSiR, na starcie stawali m.in. Mistrzowie Świata Przemysław Stańczyk i Mateusz Sawrymowicz, olimpijczyk Filip Zaborowski, brązowa medalistka MŚ Juniorów Karolina Urbańska. Wielką postacią była również Teresa Zarzeczańska-Różańska, która jako pierwsza Polka przepłynęła Kanał la Manche.
Kto może wziąć udział w rywalizacji… oraz czy faktycznie w tego typu zawodach chodzi tylko o rywalizację?
Zapisać się może każda osoba (bez granic wiekowych) potrafiąca pływać i chcąca się sprawdzić na akwenie otwartym. Najmłodsi uczestnicy mieli 9 lat, zaś najstarszym był Pan, który w momencie startu miał … 88 lat!
Zapisywać się można elektronicznie na stronie www.mosir.sopot.pl i na elektronicznezapisy.pl, a także w dniu zawodów od godz. 9.00. – 11.30. na plaży – wejście na plażę nr 23, gdzie zwykle znajduje się biuro zawodów.
Czy każdy pływak odnajdzie przyjemność w pływaniu open water? Czy pływanie open water jest „fajniejsze” od pływania basenowego?
Pływanie open water zaskakuje swoją nieprzewidywalnością. Poza zmaganiem się ze swoimi słabościami każdy uczestnik zmaga się z chłodem, niską temperaturą wody, wysoką falą oraz innymi zaskakującymi sytuacjami. To także wspólny start z wody i wielka jedność wszystkich uczestników... Pływanie basenowe to komfort i podgrzana woda.
Czy pływanie open water jest bezpieczne? I jak dbacie Państwo o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia?
Sopocki MOSiR wraz z Komisją Sędziowską oraz z sopockim WOPR stara się zabezpieczyć wyścig, aby wszyscy wchodzący do wody na starcie, wyszli po drugiej stronie mola na mecie. Wszyscy uczestnicy wyścigu są zweryfikowani w biurze zawodów, gdzie otrzymują czepek i chip z numerem startowym. Dla lepszej identyfikacji, numer startowy nanoszony jest na prawe ramię.
Przed startem wszyscy uczestnicy gromadzeni są w strefie startu i wpuszczani do wody wg. listy i numerów startowych. Osoby, które nie zostaną wyczytane bądź nie przeszły przez bramkę startową – nie mogą wziąć udziału w naszym wyścigu.
Start wyznaczono w samo południe. Nad bezpieczeństwem uczestników tradycyjnie czuwa Sopockie WOPR na łodziach, skuterach, kajakach oraz patrole lądowe.
Co zrobić, aby dobrze przygotować się do pływania open water i czerpać radość z tego typu aktywności fizycznej?
Przepłynięcie 1200 metrów dokoła sopockiego molo to wysiłek, ale i wielka radość z pokonania tego dystansu. Aby tego dokonać, trzeba się trochę przygotować, czyli popływać w morzu w różnych warunkach pogodowych. Najlepsza rada organizatorów... płynę, aby pokonać dystans, aby mieć satysfakcję i nie ścigam się z innymi. Na rywalizację przychodzi czas później, czyli po kilku płynięciach i zaznajomieniu się ze specyfiką open water.
Co wyróżnia Państwa zawody od innych imprez open water w Polsce?
Naszą imprezę pomimo startu ludzi z całej Polski cechuje kameralność i jedność środowiska pływackiego w regionie. To także doskonała propozycja dla turystów odwiedzających nasze miasto. Wielką wartością jest start w zawodach Pana Prezydenta Jacka Karnowskiego i Pani Prezydentki Magdaleny Czarzyńskiej – Jachim, którzy zachęcają mieszkańców Sopotu i turystów do aktywnego spędzania czasu.
Czy jest impreza open water na świecie, która jest dla Państwa inspiracją, wzorem?
Nie wzorujemy się na żadnych imprezach organizowanych w kraju i na świecie. Wykorzystujemy piękno naszego miasta i piękno sopockiego mola. Tradycja pływania dookoła molo sięga czasów międzywojennych i sopocki MOSiR w 1999 roku reaktywował tę piękną tradycję. Impreza odbywa się pod Patronatem Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Od roku 2021 wydarzenie upamiętnia Jacka Starościaka – wielkiego propagatora pływania i morsowania.
Każdy, kto ukończy rywalizację, otrzymuje pamiątkowy medal a najlepsi nagrody. Wydarzenie wspiera Firma „Ziaja”.
-----
Zachęcamy do udziału w cyklu "Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka"
Zdjęcia dzięki uprzejmości MOSiR w Sopocie