Zahartowani w pasji. Zimowi pływacy w Ełku pod patronatem AQUA SPEED magazyn
Pasja do pływania zimowego
Wśród nich są nauczyciele, urzędnicy, informatycy, prawnicy, osoby prowadzące własne biznesy, pracownicy fizyczni oraz biurowi, którzy zarażają zarówno Ełczan, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości pasją do pływania zimowego – o "Zahartowanych" opowiada Grzegorz Kumiszcza, pływak zimowy, organizator zawodów pływackich Masuria Winter Swimming Cup.
Zahartowani! Dobra nazwa, super logo, świetna energia. Jaki jest przepis na to, aby z sukcesem zorganizować grupę ludzi, którzy chcą aktywnie spędzać czas w zimnej wodzie, ale nie tylko…
Dzięki! Nazwa Zahartowani narodziła się sama, gdy starając się ją wymyślić, zapytaliśmy siebie, jacy jesteśmy? Jeżeli chodzi o logo, to my także nie możemy wyjść z podziwu dla grafika. To, co stworzył w oparciu o nasze wytyczne, przerosło nasze oczekiwania [uśmiech].
Ta energia, o której mówisz, to prawdziwa pasja i chęć podzielenia się nią z innymi. Robimy swoje, nie oglądając się przy tym na innych, chociaż na pewno patrząc wyczyny różnych grup, czerpiemy z nich inspiracje.
Kim są z zawodu członkowie zahartowanych? Jak łączycie pracę zawodową z aktywnością w klubie…?
Wśród nas są nauczyciele, urzędnicy, informatycy, prawnicy, osoby prowadzące własne biznesy, pracownicy fizyczni oraz biurowi. Faktycznie działalność naszej grupy jest bardzo absorbująca, często nad naszymi projektami pracujemy wieczorami i w weekendy.
Pomysłów mamy całą masę, imprez w Polsce, w których chcemy wystartować, także jest pod dostatkiem, poza tym tworzymy własne eventy. Nie zapominajmy, że oprócz naszej grupy i pracy, mamy także młode rodziny. Udaje się nam to ze sobą pogodzić dzięki ogromnej pasji oraz poczuciu misji do tego, co robimy oraz pomocy naszych bliskich, którzy pod naszą nieobecność biorą pod opiekę w weekend nasze dzieci [uśmiech].
Mazury to idealne miejsce do pływania open water, ale zawody winter swimming to chyba tutaj nowość – jak odbierają tę dyscyplinę lokalsi?
Tak, na mazurskich jeziorach odbywa się dużo imprez pływackich, jednak o ile mi wiadomo, pływanie zimowe obecnie robimy jako jedyni. Cieszymy się świetnym odbiorem naszych poczynań wśród lokalnej społeczności, wśród której jest bardzo duże zainteresowanie tym, co robimy i spotykamy się przy tym z ogromną życzliwością.
Mnie osobiście cieszy to, że zarażamy zarówno Ełczan, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości pasją do Pływania Zimowego. W tym sezonie rozpoczęło z nami tę piękną przygodę dziesiątki osób, wśród nich jest także Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Człowiek znany z ogromnej pasji do sportu. To w dużej mierze dzięki jego przychylności możemy wspólnie z miastem tworzyć nasze zawody.
Mając jako nadrzędny cel krzewienie kultury Pływania Zimowego w naszej części kraju, stworzyłem i dzięki temu, że mam przy sobie niesamowitą ekipę Zahartowanych, mogę dalej rozwijać Masuria Winter Swimming CUP. Chcemy, by zawody w tym cyklu, poprzez krótkie dystanse, mobilizowały pływaków oraz morsów do przełamania się i przepłynięcia tych pierwszych metrów w zimnej wodzie, przy tym mając możliwość startowania z czołowymi pływakami Polski. Towarzyszy temu świetna atmosfera, a początkującym pływakom uczucie, że zrobili coś niesamowitego.
Często na pierwsze pływanie przyjeżdża kilka osób, aby kibicować jednej z nich, by na kolejne zawody zapisać się już całą ekipą. Cześć z nich niebawem zacznie podnosić poprzeczkę, startując na coraz dłuższych dystansach, inni już zawsze będą startować na 25 i 50m, tylko po to, by towarzysko wspierać całą grupę i przy okazji wziąć udział w rywalizacji. I to jest piękne.
Jakie umiejętności i wiedzę należy posiadać, aby myśleć o organizacji zawodów zimowego pływania – wydarzenia, w których bierze udział kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób?
W moim przypadku wszystko zaczęło się od pasji i chęci dążenia do jak najwyższego poziomu w organizacji.
Napewno no, przede wszystkim trzeba wystartować w kilku tego typu zawodach, słuchać porad najlepszych organizatorów oraz uwag zawodników. Ja miałem to szczęście, że spotkałem i nadal spotykam na swojej drodze wiele bardzo życzliwych osób. Pierwszą był Leszek Naziemiec, który pomimo tego, że się wcześniej nie spotkaliśmy, opowiadał mi o tworzeniu eventów z taką łatwością, jakby to było dziecinnie proste, co dało mi dużo wiary w powodzenie mojego planu.
Następnie spotkałem na swojej drodze Piotra Biankowskiego, który mając za sobą lata startów na najwyższym poziomie oraz duże doświadczenie w organizacji świetnych imprez, zawsze chętnie dzieli się ze mną swoją wiedzą oraz pomocą.
Obecnie jesteśmy także w grupie organizatorów zawodów w cyklu ICE CUP Poland, gdzie w swoim gronie dzielimy się doświadczeniami i wysłuchujemy swoich argumentów. Dzięki temu chcemy tworzyć eventy w oparciu o szerokie spojrzenie.
W jaki sprzęt do pływania trzeba się wyposażyć, aby rozpocząć przygodę z zimną wodą i zawodami winter swimming?
Pływając W wodach otwartych, oprócz ubioru, w którym pływamy na basenie (kąpielówki/strój kąpielowy, okularki, czepek), warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Ja używam także zatyczki do uszu.
Jak trenujecie, przygotowując się do zawodów? Jaki trening na basenie, na lądzie, a jaki w zimnej wodzie?
Zimą 90% treningów odbywa się na basenie, gdzie pływamy pod okiem doświadczonego trenera. To właśnie w cieplej wodzie ćwiczy się technikę oraz kondycję, natomiast w zimnej jedynie korzystamy z tego, co już wypracowaliśmy. Aby utrzymać adaptację organizmu, dla dużej części pływaków zdecydowanie wystarcza jeden trening tygodniowo w zimnej wodzie.
My jesteśmy grupą początkującą, jeśli chodzi o Winter Swimming. Dla wielu z nas ten sezon Pływania Zimowego jest pierwszym. Niektórzy z nas dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem, inni w ciepłej wodzie startują w maratonach, dlatego każdy ma inną częstotliwość i intensywność treningów.
Czy pływaniem można pomagać? Dlaczego i jakie organizacje pozarządowe wspieracie swoimi działaniami?
Uważam, że zawsze i wszędzie można pomagać, więc pływaniem jak najbardziej też! Jeśli nadarzy się ku temu sposobność, to trzeba ją wykorzystać. Ludzie z reguły są dobrzy i chcą pomagać, a my chcemy stwarzać im ku temu możliwość. Jako Zahartowani jesteśmy wolontariuszami Fundacji Ronalda McDonalda, która aktywnie walczy o zdrowie dzieci, ale również o zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla rodzin, których dzieci musiały trafić do szpitali, często setki kilometrów od własnego domu.
Jesteśmy także wolontariuszami Fundacji DKMS, dla której podczas wszystkich naszych imprez będziemy organizować dzień dawcy szpiku kostnego, podczas którego dajemy możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców i dzięki temu dać komuś szansę na pokonanie nowotworów krwi. Latem, w ramach akcji Pływacki Patrol, organizujemy w Ełku i okolicach bezpłatne spotkania, podczas których udzielamy bezpłatnych lekcji pływania oraz opowiadamy o bezpieczeństwie nad wodą.
Oprócz tego raz do roku organizujemy charytatywne morsowanie mikołajkowe, którego celem jest wsparcie chorego dziecka z lokalnej społeczności Ełczan. Znalazłoby się tego jeszcze trochę, jednak to może temat na oddzielny artykuł.
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Foto: dzięki uprzejmości "Zahartowani"
Czekamy na relacje oznaczone #aquaspeedmagazyn oraz #IceCupPoland! Jako Patron medialny całego cyklu ICE CUP POLAND a także imprezy Masuria Winter Swimmin Cup mamy przygotowane 3 pakiety o wartości 400 PLN każdy za najciekawsze wpisy, opisy, wideo czy foty z wydarzenia!