Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zakrzówek. Relaks i trening

2024-06-30
Zakrzówek. Relaks i trening

Rekreacja, nauka pływania, trening i obcowanie z naturą. Dawny kamieniołom to teraz miejsce, w którym można odkrywać pasję do pływania i aktywności fizycznej. Rozmawiamy z Aleksandrą Mikolaszek, Kierownik Zespołu ds. Kontaktu z Mieszkańcami oraz trenującym w tej lokacji Grzegorzem Bednarczykiem – uczestnikiem sztafety "Wpław na Gotlandię"!

Zakrzówek dla miłośników wody w każdym wieku

Dla kogo stworzone zostało Kąpielisko Zakrzówek: osób starszych, młodszych, poszukujących zdrowia i aktywności, sportowców...?

Kąpielisko Zakrzówek jest ogólnodostępne, a przygotowane zaplecze pozwala na korzystanie z tej atrakcji przez wszystkich. Pływające pomosty to miejsce zarówno na spacer, jak i – w sezonie letnim – do pływania. Przygotowane baseny mają różną głębokość, tak aby mogli z nich korzystać i młodsi, i starsi użytkownicy. Na wszystkich czeka również zaplecze w postaci toalet, pryszniców i przebieralni.

Kąpielisko Zakrzówek to jednak miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne ze względu na swoje usytuowanie w dawnym kamieniołomie. Z powodu szczególnych wymagań tego terenu ważne jest zatem, aby z naszego obiektu odpowiednio korzystać, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników. Należy mieć świadomość, że średnia głębokość wody wokół basenów to ponad 20 m.

 

Zapisz się do newslettera AQUA SPEED

Bezpieczna rekreacja nad wodą

W trakcie działalności kąpieliska nad bezpieczeństwem kąpiących czuwać będą wykwalifikowani ratownicy. Na Zakrzówku będzie funkcjonować również Centrum Sportów Wodnych, stanowiące bazę dla nurków oraz profesjonalnych sportowców. Trzeba jednak podkreślić, że kąpielisko to tylko niewielka część całego Parku Zakrzówek, który liczy ponad 50 ha, a wraz z przyległym terenem to około 100 ha zieleni praktycznie w samym centrum miasta.

Zakrzówek to również niezwykle urokliwe i malownicze ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a także idealna przestrzeń dla biegaczy. Powstały tutaj ścieżki biegowe, specjalnie wymierzone i przygotowane tak, aby można było przeprowadzić profesjonalny trening biegowy czy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Pomagają w tym chociażby dostępne na trasie elementy do rozciągania czy pitniki. Zakrzówek to również duże możliwości dla rowerzystów i wspinaczy, którzy wyjątkowo chętnie korzystają z tego terenu.

Wpław na Gotlandię

Trening przed wyprawą na Gotlandię – Grzegorz Bednarczyk

Odkąd Zakrzówek został otwarty po remoncie, relizuję tam swoje wszystkie treningi open water. Mam tu świetne warunki do przygotowań do maratonów pływackich – pełna pętla to około 1900 m (1/2 IM), a nowo wybudowane pomosty pozwalają na symulacje przerw na jedzenie i picie bez konieczności wychodzenia na brzeg. Właśnie na Zakrzówku przygotowywałem się do swojego głównego startu w zeszłym sezonie (Wörthersee Swim - 34 km).

Doświadczenie zdobyte podczas tych zawodów wykorzystuję w trakcie treningów do naszego tegorocznego wyzwania – Wpław na Gotlandię. Warto tutaj wspomnieć, że podczas Wörthersee Swim płynąłęm bez pianki, ale za to w okularkach AQUA SPEED Vortex Mirror. Ponieważ sprawdziły się idealnie, będę w nich płynął również na Gotlandię [uśmiech].

Zakrzówek do nauki pływania i treningów pływackich

Popularyzacja umiejętności, jaką jest pływanie, ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również bezpieczeństwo. Czy będzie można nauczyć się pływać w Zakrzówku i poznać zasady bezpiecznego zachowania nad wodą?

Taką możliwość da tworzone na Zakrzówku Centrum Sportów Wodnych, które będzie jednocześnie pewnego rodzaju bazą szkoleniową zarówno w kontekście pływania, jak i nurkowania, od zawsze bardzo popularnego na Zakrzówku. Do Krakowa ściągają nurkowie z całej Polski i ze świata.  

Czy dzięki temu obiektowi łatwiej będzie przekonywać do pływania open water, a tym samym do szacunku dla wody i ekologicznych postaw mieszkańców?

Tak – wydaje mi się, że miejsce jak najbardziej temu sprzyja, ponieważ jest to wyjątkowy zbiornik wodny, dający ogromne możliwości w zakresie szeroko pojętych sportów wodnych. Teren jest jednak przede wszystkim cenny pod względem przyrodniczym. Trzeba o niego szczególnie zadbać. Musimy mieć więc świadomość, że w przyrodzie, która zadomowiła się w tym terenie poprzemysłowym, to my jesteśmy gościem. Przypominać o tym będą specjalne tablice informujące o walorach tego terenu, wyjątkowej faunie i florze. Chcąc więc cieszyć się z atrakcji tak wyjątkowego miejsca, musimy korzystać z niego świadomie, ekologicznie i z szacunkiem do wody oraz wszelkich aspektów przyrodniczych – tak, aby jak najdłużej i w jak najlepszym stanie przetrwał dla przyszłych pokoleń. Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel. Limit dostępu do całego obiektu ma na celu zadbanie o kameralny charakter i czystość wody, a także ochronę przyrody. 

Pływanie o każdej porze dnia i...

Wiele osób marzy zapewne o porannym treningu pływania – przed pracą…

Kąpielisko czynne będzie w godz. 10.00–18.00 w terminie 22.06-3.09. Poza godzinami otwarcia pływanie dozwolone jest wyłącznie na własną odpowiedzialność. Trzeba pamiętać, że jest to teren bardzo wymagający, dlatego część pozabasenowa powinna być zarezerwowana dla profesjonalistów.

Czy to obiekt nastawiony tylko na mieszkańców Krakowa?

Zakrzówek od zawsze przyciągał ludzi z całej Polski, a w kontekście nurkowania – nawet z całego świata. Krakowianie niewątpliwie zyskali wyjątkowe, zielone miejsce, które teraz udostępnione jest w dużo większym, bezpiecznym stopniu. Wcześniej również korzystali z tego terenu, natomiast obecnie jest to miejsce zdecydowanie w lepszy sposób udostępnione dla wszystkich grup społecznych, w tym chociażby osób z niepełnosprawnościami. Na tym nam zależało, aby poprawić bezpieczeństwo tego miejsca, a także w możliwie jak najlepszy sposób – jak na warunki dawnego kamieniołomu – udostępnić je użytkownikom bez względu na wiek czy sprawność fizyczną.

---

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zarząd Zieleni Miejskiej (Urząd Miasta Krakowa, Piotr Kempf) oraz Grzegorz Bednarczyk.

 

AQUA SPEED magazyn – czasopismo dla kochających wodę

Polecane

pixel